EnergetykaEnergia elektrycznaPAP

Bando: URE bada patologie na rynku energii

Maciej Bando, fot. Europejski Kongres Gospodarczy 2015.

Maciej Bando, fot. Europejski Kongres Gospodarczy 2015.

rząd Regulacji Energetyki prowadzi szereg postępowań wyjaśniających, dotyczących zachowania się indeksów kontraktów terminowych na energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii – poinformował we wtorek dziennikarzy prezes URE Maciej Bando. URE może wnioskować o zwiększenie obliga giełdowego i wyznaczenie animatora dla tego rynku.

URE rozważa podwyżkę obliga giełdowego

Jak podkreślił, w przyszłym tygodniu URE powinno mieć już wyniki swoich analiz, które powinny pozwolić zdecydować, co dalej, czy podejmować jakieś kolejne kroki i na jakiej podstawie prawnej. Jako możliwą podstawę wymienił Prawo energetyczne czy REMIT – rozporządzenie PE i Rady ws. integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii.

– Zapytaliśmy niektórych uczestników o wyjaśnienia sytuacji, gdy sprzedawano pewną pulę energii po niskiej cenie, a następnie odkupywano nawet czterokrotnie drożej. To nie jest czysty rynek. To niepokojące zachowania kilku uczestników – powiedział cytowany przez “Puls Biznesu” Maciej Bando.

Zwrócił on uwagę, że na niepłynnym rynku energii wystawienie na sprzedaż nawet bardzo małego wolumenu energii już wpływa na indeks giełdowy, może mieć o wiele większe konsekwencje. – Po pierwsze, taryfy na prąd sprzedawany do odbiorców indywidualnych zależą m.in. od cen energii na giełdzie. Po drugie, w procedowanym obecnie projekcie ustawy o wsparciu dla kogeneracji jest element uzależniający poziom wsparcia od cen giełdowych. Podbicie indeksów może więc prowadzić do nadwsparcia takich źródeł – mówił dalej w “Pulsie Biznesu” Maciej Bando.

Maciej Bando zaznaczył, że problem rosnących cen energii elektrycznej w kontraktach terminowych, głównie na drugą połowę tego roku nie pojawił się w ostatnich dniach. “Przyglądamy się temu od kilku miesięcy” – powiedział Bando. Jak dodał, jako pierwsi, mniej więcej w marcu 2018 r. na zwyżkujące ceny zwrócili uwagę odbiorcy energochłonni, którzy często sami zawierają kontrakty na zakup energii elektrycznej oraz mają umowy, indeksowane ceną energii.

W przypadku, gdy analizy Urzędu potwierdzą nieprawidłowości w handlu na TGE, regulator zaproponuje zmiany zasad handlu na TGE – czytamy w “Pulsie Biznesu”. – Analizujemy narzędzia, które mogłyby poprawić sytuację na rynku energii. Nie wykluczam, że URE wystąpi z postulatem zwiększenia obligo giełdowego. Może okazać się, że obecne obligo, na poziomie 30 proc., nie spełnia swojej funkcji. Możliwe też, że będziemy postulowali o wyznaczenie animatora dla tego rynku -powiedział gazecie Maciej Bando.

Na Towarowej Giełdzie Energii od kilku miesięcy obserwuje się zwyżkę cen energii elektrycznej w kontraktach terminowych, zwłaszcza na III kw. 2018 r., gdzie cena energii w podstawowym kontrakcie kwartalnym przekraczała momentami 300 zł za MWh, za ponad 300 zł/MWh zawierano na przełomie maja i czerwca kontrakty miesięczne na sierpień i wrzesień 2018. Dla porównania przed rokiem ceny w identycznych kontraktach na III kw. 2017 r. wynosiły ok. 180 zł/MWh. Jednocześnie notowano skokową różnicę rzędu kilkudziesięciu złotych między kontraktami obejmującymi koniec tego roku oraz początek 2019 r..

Niejasne podwyżki cen

Według organizacji skupiającej największych konsumentów energii – Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu – obserwacja sytuacji giełdowej budzi cały szereg wątpliwości co do natury wzrostu indeksów. W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu parlamentarnych zespołów ds. pakietu zimowego i OZE prezes Forum Henryk Kaliś prezentował wyliczenia, z których wynikało, że za taki wzrost na TGE nie mogą odpowiadać jedynie wzrosty cen węgla i kosztów uprawnień do emisji CO2. Z tym wnioskami zgodził się wtedy prezes URE, dodając, że “głęboko wierzy, że ta sytuacja zostanie stosunkowo szybko wyjaśniona, a jeżeli się pojawią winni, zostaną dotkliwie i srodze ukarani”. Przypomniał, że wzrost indeksów budzi szczególną troskę, bo przekładają się one na ceny energii dla konsumentów.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X