USA apelują o zwiększenie ambicji offshore na COP26

5 listopada 2021, 06:45 Alert
wiatraki morskie farmy wiatrowe offshore

Amerykańska sekretarz zasobów wewnętrznych Deb Haaland wezwała inne kraje biorące udział w COP26 do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych w ustalaniu agresywnych celów zwiększenia produkcji energii elektrycznej z morskiej energii wiatrowej.

USA stawiają na offshore

Administracja prezydenta Joe Bidena postawiła sobie za cel, by wesprzeć rodzący się przemysł morskiej energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych, co jest kluczowym elementem planu dekarbonizacji sektora energetycznego do 2035 roku, zgodnie z obietnicą wyborczą Bidena. – Jesteśmy w ekscytującym czasie, a administracja Biden-Harris podejmuje odważne działania na rzecz rozwoju czystej energii, aby poprawić życie ludzi i zbudować bardziej zrównoważoną przyszłość. Razem musimy wyznaczyć ambitne cele i zaangażować zasoby, aby to osiągnąć – powiedziała Haaland.

W tym roku Biały Dom postawił sobie za cel rozmieszczenie 30 gigawatów mocy w morskiej energetyce wiatrowej wzdłuż wschodniego i zachodniego wybrzeża USA do 2030 roku. Miałoby to wystarczyć do zasilania 10 milionów gospodarstw domowych. Cel 30 GW to mniej więcej tyle, ile już istnieje w europejskim przemyśle od dwóch dekad, ale obecnie Stany Zjednoczone mają tylko dwie małe morskie farmy wiatrowe.

Na konferencji prasowej w Glasgow Haaland odrzuciła obawy, że wysiłki Waszyngtonu na rzecz wzmocnienia morskiej energii wiatrowej zostaną utrudnione przez surowy proces przeglądu środowiskowego i sprzeciw ze strony interesów rybackich. – To priorytet i po prostu to zrobimy – powiedziała.

Reuters/Michał Perzyński

Perzyński: Ofensywa klimatyczna Bidena w pierwszych dniach w Białym Domu