Amerykanie będą montować mikroatom w Alabamie

24 czerwca 2023, 07:00 Alert

Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC), jeden z największych producentów mikroreaktorów czwartej generacji, wybrał miejsce, w którym postawi pierwszą na świecie komercyjną fabrykę tego typu jednostek. Nowoczesny zakład produkcyjny powstanie w Alabamie i zapewni 250 miejsc pracy przy produkcji, montażu i kontroli modułów.

Mikroreaktor jądrowy MMR. Grafika: USNC.
Mikroreaktor jądrowy MMR. Grafika: USNC.

Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC), amerykańska firma z siedzibą w Seattle, wskazała lokalizację pierwszej komercyjnej fabryki modułowych mikroreaktorów jądrowych (MMR). Będzie nią miasto Gadsden w północno-wschodniej części stanu Alabama.

USNC to jeden z największych na świecie dostawców technologii i usług w energetyce jądrowej. Firma oferuje m.in. reaktor Micro-Modular (MMR) oraz specjalizuje się w technologii napędu do eksploracji kosmosu. Nowoczesny zakład produkcyjny w Alabamie stworzy 250 miejsc pracy przy produkcji, montażu i kontroli modułów.

– Decyzja o lokalizacji w Gadsden była wynikiem całorocznych poszukiwań obejmujących 16 stanów i setki potencjalnych lokalizacji. Główne czynniki obejmowały przydatność lokalizacji i infrastrukturę, dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz ogólną ekonomię projektu. USNC i stan Alabama sformalizowały współpracę poprzez umowę projektową podpisaną przez gubernatora Kay Ivey i firmę – czytamy w komunikacie.

Zakład produkcyjny w Gadsden to inwestycja o wartości 232 milionów dolarów, a jego powierzchnia obejmie . Po uruchomieniu będzie zatrudniać 250 specjalistów i inżynierów. USNC podkreśla, że jest zainteresowana eksportem reaktorów, również za granicę kraju. Obecnie prowadzi  projekty wdrażania mikroreaktorów w Canadian Nuclear Laboratories w Kanadzie, a także na University of Illinois Urbana-Champaign w USA. Amerykanie rozmawiają również z Grupą Azoty, która myśli o budowie obiektu energetyki jądrowej z mikroreaktorem w Polsce.

USNC / Jędrzej Stachura

Azoty chcą zbudować badawczy mikroreaktor jądrowy