AlertWszystko

USA chcą udziału Niemiec w obronie przed wojną hybrydową

Rosjanie na Krymie. Fot. Wikimedia Commons

Rosjanie na Krymie. Fot. Wikimedia Commons

(The Guardian/Reuters/Patrycja Rapacka)

Amerykańskie i angielskie media informują, że Sekretarz Obrony USA, Ashton Carter, będzie wzywał członków NATO do odrzucenia zimnowojennego podręcznika strategii w związku z adaptowaniem się sojuszu do nowych zagrożeń ze strony Rosji i Państwa Islamskiego. Sekretarz rozpocznie tournée po Europie od Berlina, ma wezwać niemieckich partnerów do poważniejszego zaangażowania militarnego w proces budowy bezpieczeństwa europejskiego. 70 lat od zakończenia II wojny światowej Niemcy pozostają ostrożne w kwestii rozmieszczania sił zbrojnych za granicą. – Berlin pod ścisłym nadzorem ministra obrony powinien zwiększyć swoją rolę militarną tak, by była współmierna do politycznej i gospodarczej pozycji w świecie – powiedział anonimowy urzędnik Pentagonu.

Od aneksji Krymu, relacje Zachodu z Moskwą wróciły do poziomu z okresu zimnowojennego. Przykład konfliktu na Ukrainie  pokazuje znaczenie możliwości obrony przed „wojną hybrydową”. Obecnie mamy do czynienia  w szczególności z „niezidentyfikowanymi” oddziałami wojskowymi, propagandą oraz naciskiem ekonomicznym ( w szczególności używanie energetyki jako broni politycznej), co stosowane jest regularnie przez Federację Rosyjską. Dotąd NATO tradycyjnie skupiało się na konwencjonalnych zagrożeniach charakterystycznych dla zimnej wojny, która zakończyła się w 1991 roku.

Carter podczas wizyt w krajach europejskich, które mają być realizowane od 22 czerwca, będzie naciskał na sojusz w kwestiach dostosowania się do nowych zagrożeń i metod prowadzenia konfliktu. Carter dzisiaj w poniedziałek (21.06)  ma spotkać się z ministrem obrony Niemiec, Ursulą von der Leyen w celu podpisania najprawdopodobniej deklaracji o większym zaangażowaniu się Niemiec w konflikt na Ukrainie i obronę Europy.

Z kolei podczas wizyty w Estonii Carter ma skontrolować funkcjonowanie sił szybkiego reagowania NATO.  W ten sposób według komentatorów ma zapewnić państwa Europy Środkowo-Wschodniej  o amerykańskim zaangażowaniu państwa amerykańskiego. Prawdopodobnie przekaże tez szczegóły planów rozmieszczenia ciężkiego wyposażenia wojskowego w Europie.

Poza rosyjską aneksją Krymu, urzędnicy NATO wskazują na zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego i innych grup zbrojnych w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie, które rzucają wyzwanie natowskiemu środowisku bezpieczeństwa.

Ministrowie obrony państw sojuszu mają w planie spotkać się w środę i czwartek w Brukseli by przedyskutować rolę NATO w Iraku, mając na względzie wzmocnienie irackich instytucji państwowych. Plan ma zostać przyjęty w już w czerwcu 2015 roku.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X