Powrót USA do porozumienia paryskiego i odwrót od Keystone XL

21 stycznia 2021, 07:00 Alert
COP21 Wieża Eiffla 2
Paryż w dniach szczytu klimatycznego, na którym doszło do porozumienia globalnego. Fot. Wikimedia Commons

Nowy prezydent USA Joe Biden zgodnie z zapowiedziami z okresu kampanii wyborczej podpisał dekrety, na mocy których jego kraj wróci do porozumienia klimatycznego z Paryża oraz zawiesi budowę ropociągu Keystone XL z Kanady, a także przywrócił standardy emisji w transporcie.

Dwudziestego stycznia odbyła się inauguracja prezydentury Joe Bidena po której nowy przywódca USA wydał rozporządzenia wykonawcze, wśród których znalazło się jedno poświęcone porozumieniu paryskiemu. Amerykanie wrócą formalnie do układu po trzydziestu dniach od decyzji Bidena.

Biden odwołał także zgodę na budowę ropociągu Keystone XL z Kanady. Premier Justin Trudeau będzie z tego względu pierwszym rozmówcą telefonicznym Bidena po objęciu władzy.

Nowy prezydent cofnął również zawieszenie standardów emisji w sektorze transportu wprowadzone przez poprzednią administrację Donalda Trumpa, która uznała, że podnoszą one koszty samochodów. Standardy zostały wprowadzone przez prezydenta Baracka Obamę promującego dekarbonizację transportu.

Associated Press/Wojciech Jakóbik

Perzyński: Ofensywa klimatyczna Bidena w pierwszych dniach w Białym Domu