Amerykanie przeznaczą 9,2 mld dolarów na rozwój gospodarki wodorowej

5 sierpnia 2021, 11:45 Alert
USA flaga
fot. pixabay.com

Amerykański Kongres w tym tygodniu będzie głosował nad ustawą, na mocy której infrastruktura wodorowa zostanie wsparta inwestycjami wartymi 9,2 mld dolarów.

Amerykanie stawiają na wodór

W ramach wielkiego planu inwestycji w infrastrukturę, wspieranego przez administrację Joe Bidena, amerykańscy senatorowie poddadzą głosowaniu ustawę, na mocy której na infrastrukturę wodorową przeznaczone zostanie ponad 9 mld dolarów. Zakłada ona stworzenie krajowej strategii wodorowej i lokalnych hubów wodorowych. Amerykanie chcą postawić na wodór w trzech kolorach: zielonym (pochodzącym z odnawialnych źródeł energii), niebieskim (z paliw kopalnych, ale przy wykorzystaniu technologii pochłaniania i składowania dwutlenku węgla, czyli CCS), oraz różowym (pochodzącym z energetyki jądrowej). Celem programu jest również obniżenie ceny produkcji wodoru do 2 dolarów za kilogram; obecnie wynosi ona ponad 5 dolarów za kilogram. Ustawa wprowadza również definicję „czystego wodoru” – przy produkcji jednego kilograma nie może być wytworzone więcej niż 2 kg CO2. Dla porównania, produkcja 1 kg tzw. szarego wodoru powoduje emisje 9-12 kg CO2.

Ustawa zapowiada też Programu Badań i Rozwoju dla Czystego Wodoru, którego celem ma być „demonstracja i komercjalizacja użycia wodoru w transporcie, przemyśle i budownictwie”. Wodór docelowo ma być wykorzystywany także w ciepłownictwie i energetyce.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ustawa zostanie przyjęta, ponieważ popierają ją zarówno kongresmeni z ramienia demokratów, jak i republikanów.

ReCharge News/Michał Perzyński