USA chcą nadal przekonać OPEC+ do wypuszczenia więcej ropy na rynek

10 listopada 2021, 07:15 Alert
Flaga USA. Fot. freepik.com.
Flaga USA. Fot. freepik.com.

Rzecznik Białego Domu Karin Jean-Pierre poinformowała, że administracja USA jest w kontakcie z krajami porozumienia naftowego OPEC+ i zabiega o zwiększenie dostaw ropy oraz obniżenie cen.

– Skontaktowaliśmy się z Federalną Komisją Handlu w sprawie spekulacji i pozostajemy w kontakcie z krajami OPEC+. Ta kooperacja ma pomóc zwiększyć dostawy ropy – powiedziała rzecznik Białego Domu Karin Jean-Pierre.

– Jeśli spojrzeć na ceny paliw i ropy, można zobaczyć, że są konsekwencją faktu, że Rosja czy kraje OPEC odmawiają zwiększenia wydobycia. Niebawem się przekonamy, czy dojdzie do zmian w tym obszarze – powiedział Biden w przeddzień kolejnego szczytu OPEC+ poświęconego comiesięcznej rewizji układu zakładającego stopniowe zwiększenie wydobycia ropy o 400 tysięcy baryłek dziennie.

Ceny ropy w USA osiągnęły rekordowy poziom od 2014 roku. Senatorowie z Partii Demokratycznej wysłali list do prezydenta Joe Bidena, w którym wzywają do wprowadzenia zakazu eksportu ropy i kontrolowania strategicznych rezerw ropy naftowej.

ria.ru/Jędrzej Stachura

USA apelują do OPEC+ o akcję w celu obniżenia cen ropy. Na dwoje babka wróżyła