USA uwalniają 6 miliardów dolarów dla Iranu na wymianę więźniów

12 września 2023, 15:50 Alert

Stany Zjednoczone zwolniły banki z sankcji za transfer 6 miliardów dolarów  zamrożonych funduszy irańskich z Korei Południowej do Kataru, tym samy torując drogę do uwolnienia pięciu Amerykanów przetrzymywanych przez Iran.

Flaga Iranu. Źródło: Flickr
Flaga Iranu. Źródło: Flickr

Sekretarz stanu Antony Blinken zaznaczył, że środki przyniosą Iranowi „ograniczone korzyści”, ponieważ można je będzie wykorzystać wyłącznie na handel humanitarny. Potwierdził również, że pięciu Irańczyków przetrzymywanych w USA zostanie uwolnionych w ramach porozumienia o wymianie więźniów.

Jednak transakcja spotkała się z dezaprobatą Republikanów. Jeden z senatorów oskarżył prezydenta Joe Bidena o zapłacenie „okupu najgorszemu na świecie państwowemu sponsorowi terroryzmu”.

W zeszłym miesiącu amerykańscy urzędnicy poinformowali, że z więzienia Evin w Teheranie wyprowadzono czterech obywateli USA i jednego obywatela Iranu, którzy posiadają podwójne obywatelstwo, a następnie umieszczono ich w areszcie domowym.

Uważa się, że dziesiątki miliardów dolarów należnych Iranowi za eksport ropy zostały zamrożone na rachunkach bankowych na całym świecie od 2018 roku, kiedy ówczesny prezydent Donald Trump porzucił międzynarodowe porozumienie nuklearne z Iranem i przywrócił amerykańskie sankcje.

Zwolnienie wydane przez USA oznacza, że ​​niektórym bankom w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie nie grozi kara za przeniesienie 6 miliardów dolarów przekazanych z Korei Południowej do banku centralnego Kataru.

– Umożliwienie transferu tych środków z zastrzeżonych rachunków irańskich prowadzonych w Republice Korei na rachunki w Katarze przeznaczone na handel humanitarny jest konieczne, aby ułatwić uwolnienie tych obywateli USA – stwierdził w poniedziałek Blinken w piśmie do Kongresu.

Co ważne, w zeszłym miesiącu podkreślił, że Katar zgodził się dopilnować, aby Iran wykorzystał te fundusze „wyłącznie do celów humanitarnych i w ściśle kontrolowany sposób”.

Należy wspomnieć, że 2015 toku w Wiedniu zawarto porozumienie nuklearne pomiędzy Iranem, a sześcioma mocarstwami – w tym pięcioma nuklearnymi i równocześnie stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ: Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Wielką Brytanią, Francją i Chinami oraz Niemcami.

Porozumienie dało możliwość międzynarodowym inspektorom przeprowadzenia inspekcji nad irańskim programem rozwoju broni jądrowej, jednak w 2018 roku ówczesny prezydent Donald Trump ogłosił wycofanie się Stanów Zjednoczonych z porozumienia, co spowodowało przyśpieszenie programu jądrowego Teheranu.

BBC / Jacek Perzyński

USA pod przykrywką przejęły ładunek irańskiej ropy