Amerykanie przygotowują kolejne sankcje wobec Rosjan

27 lutego 2020, 12:15 Alert

Amerykanie planują wprowadzić sankcje na kolejną spółkę-córkę rosyjskiego Rosnieftu za handel wenezuelską ropą.

Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec naftowy. Fot. Wikimedia Commons

Rosjanie omijają amerykańskie sankcje

Według źródeł S&P Platts, Departament Stanu ma zamiar nałożyć sankcje na drugą firmę traderską powiązaną z rosyjskim Rosnieftem.

Jest to spowodowane próbą omijania amerykańskich sankcji na wenezuelski koncern PDVSA przy wykorzystaniu spółek zależnych Rosnieftu.

TNK Trading z siedzibą w Szwajcarii do połowy lutego nabył od wenezuelskiej PDVSA ponad 14,3 mln baryłek ropy. W całym 2019 roku zakupy wenezuelskiej ropy nie przekroczyły pięciu milionów baryłek. Dla porównania Rasnieft Trading, na który Departament Stanu nałożył sankcje 18 lutego, zakupił w styczniu i lutym ok. 1,9 mln baryłek ropy. W drugiej połowie 2019 roku, zakupy Rosnieft Trading odpowiadały za 70 procent całego importu ropy naftowej z Wenezueli.

Spadek udziału Rosnieft Trading w handlu wenezuelską ropą i wzrost drugiej firmy traderskiej TNK Trading jest związany z przeniesieniem części zobowiązań na tę drugą spółkę przez Rosjan, którzy przygotowywali się na ewentualność wprowadzenia amerykańskich sankcji.

Amerykanie dali 90 dni klientom firmy Rosnieft Trading na zerwanie z nią jakichkolwiek relacji handlowych.

Analitycy szacują, że w wyniku sankcji wenezuelskie dzienne wydobycie ropy w lutym spadnie do ok. 550 tys. baryłek, z 820 tys. baryłek w styczniu.

Kto kupi wenezuelską ropę?

Chińskie rafinerie pozyskają około 300 baryłek dziennie, kubańskie 50 tys., a ok 100 tys. zostanie sprzedanych Rosnieftowi. Pozostała część zostanie przerobiona w krajowych rafineriach.

S&P Platts/ Mariusz Marszałkowski

 

Rosnieft ma problemy z dostawami ropy przez sankcje USA. Polacy są bezpieczni