Rosnieft ma problemy z dostawami ropy przez sankcje USA. Polacy są bezpieczni

24 lutego 2020, 07:00 Alert

Sankcje USA wobec spółki handlowej Rosnieft Trading utrudniają Rosjanom handel ropą, w tym dostawy do rafinerii Schwedt w Niemczech – ustalił Reuters. Spółki polskie nie muszą się obawiać.

Logo Rosnieftu. Fot. Rosnieft
Logo Rosnieftu. Fot. Rosnieft

Źródła agencji Reuters przekonują, że traderzy unikają zawierania nowych kontraktów z Rosnieft Trading, a te już zawarte mogą mieć problem z realizacją. Był to rzekomy powód ponowienia przetargów na dostawy na Daleki Wschód w okresie marzec-maj 2020 roku.

Reuters ustalił, że Rosnieft Trading odpowiada za dostawy ropy naftowej do rafinerii Schwedt w Niemczech. Strony pracują nad rewizją kontraktu tak, aby usunąć odniesienia do tej spółki i kontynuować dostawy bez problemów. Do rozstrzygnięcia pozostaje także los biura spółki w Genewie. Agencja twierdzi, że Rosjanie mogą zarejestrować nową spółkę całkowicie niezależną od Rosnieft Trading. Sankcje USA na Rosnieft Trading mają związek z zaangażowaniem tej firmy w sektor naftowy Wenezueli. Amerykanie uznali, że jest to forma wsparcia reżimu Nicolasa Maduro.

Warto zaznaczyć, że spółki polskie – Grupa Lotos i PKN Orlen – podpisały umowy długoterminowe z „dużym Rosnieftem” wymienionym w kontraktach jako Rosnieft Oil Company. Spółka-matka z Rosji nie została dotąd objęta sankcjami amerykańskimi. Lotos i Rosnieft mają umowę nad dostawy od 6,4 do 12,6 mln ton ropy od sierpnia 2018 roku do końca 2020 roku. Orlen ma umowę na dostawy 5,4-6,6 mln ton rocznie od stycznia 2019 roku do stycznia 2021 roku. Polacy systematycznie zmniejszają udział ropy rosyjskiej w portfolio importowym.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Sankcje USA wobec spółki Rosnieftu za handel ropą Wenezueli