USA i Komisja Europejska deklarują wspólną walkę o bezpieczeństwo energetyczne

25 maja 2022, 13:30 Alert

Komisja Europejska i USA potępiły szantaż energetyczny Putina i potwierdziły zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa Europy. – Rozumiemy pilną potrzebę podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia importu energii z Rosji – czytamy w ich wspólnym oświadczeniu.

Źródło: Freepik
Źródło: Freepik

– Swoimi nieuzasadnionymi i niedopuszczalnymi działaniami, takimi jak odcięcie dostaw energii elektrycznej i gazu ziemnego do Finlandii czy wstrzymanie eksportu gazu ziemnego do Polski i Bułgarii, oraz groźbami podjęcia podobny działań przeciwko innym narodom europejskim Rosja pokazała, że nie jest wiarygodnym dostawcą energii do Europy. Komisja Europejska i Stany Zjednoczone potępiają stosowanie przez Rosję szantażu energetycznego i potwierdzają zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy – czytamy w komunikacie.

Komisja Europejska i Stany Zjednoczone podkreślają, że rozumieją potrzebę podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia importu energii z Rosji. – Razem, jako partnerzy podejmiemy te wyzwania w ramach naszej wspólnej grupy zadaniowej ds. bezpieczeństwa energetycznego, której ustanowienie zapowiedzieli 25 marca prezydent Joe Biden i przewodnicząca Ursula von der Leyen. Za pośrednictwem tej grupy zadaniowej będziemy nadal pracować nad dywersyfikacją dostaw gazu ziemnego w Europie, przyspieszając jednocześnie wdrażanie efektywności energetycznej i inteligentnych technologii w europejskich domach i przedsiębiorstwach, elektryfikując ogrzewanie i zwiększając produkcję czystej energii, tak by zmniejszyć popyt na paliwa kopalne – piszą.

Komisja Europejska/Jędrzej Stachura

Wójcik: Mafia cara rodem z KGB (RECENZJA)