Spada eksport LNG ze Stanów Zjednoczonych

15 października 2021, 18:00 Alert

– Amerykańskie terminale LNG odnotowują spadek w eksporcie w okresie od 7 do 13 października w porównaniu do poprzedniego tygodnia – podała amerykańska Agencja Informacji Energetycznej (EIA).

Flaga USA. Fot. freepik.com.
Flaga USA. Fot. freepik.com.

W terminie od 7 do 13 października szesnaście statków z ładunkiem LNG opuściło zagraniczne wybrzeża, przewożąc łącznie 1.6424 mld ft3 tego surowca. Jest to znaczący spadek w porównaniu z eksportem z poprzedniego tygodnia, który wyniósł 74 mld ft3.

W bieżącym tygodniu sześć statków wypłynęło z terminalu Sabine Pass i trzy z Cameron, oba znajdują się w Luizjanie. Z Teksasu cztery statki wypłynęły z Freeport, a trzy z Corpus Christi. Z kolei żaden statek nie wypłynął z terminalu Cove Point u wybrzeży Maryland oraz z Elba Island u wybrzeży Georgii. Cove Point był nieczynny z powodu regularnej konserwacji, jednak został już ponownie otwarty 12 października.

EIA oszacowała, że eksport LNG we wrześniu był o około 4 procent niższy niż w poprzednim miesiącu, choć średnie tempo 9,3 mld ft3/d było najwyższe we wrześniu, odkąd EIA rozpoczęła prowadzenie rejestrów w 2016 roku.

– Mimo, że wrześniowy eksport był rekordowy dla tego miesiąca, był on ograniczony przez warunki pogodowe, które doprowadziły do zawieszenia usług pilotażowych na kilka dni w Sabine Pass, Cameron i Corpus Christi – podała EIA w swoim najnowszym miesięcznym raporcie.

EIA szacuje, że październikowy eksport LNG wyniesie średnio 9,1 mld ft3/d i osiągnie średnio 10,7 mld ft3/d w okresie zimowym.

Natural Gas World/Gabriela Cydejko

Chiny chcą umów długoterminowych na LNG z USA