Amerykanie żądają zwrotu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej Ukrainie przez Rosję

23 sierpnia 2022, 15:00 Alert

Stany Zjednoczone zażądały od rosyjskiego ambasadora Anatolya Antonova zwrotu kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową ukraińskim władzom. Prośba została wystosowana w trakcie spotkania, które odbyło się w zeszłym tygodniu w siedzibie departamentu stanu.

Elektrownia Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

Rzecznik departamentu potwierdził, że spotkanie odbyło się w zeszły czwartek w Waszyngtonie, lecz nie sprecyzował z kim dokładnie spotkał się Antonov. W trakcie spotkanie amerykański rząd ostrzegł ambasadora o ryzyku eskalacji konfliktu w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Amerykanie zażądali zaprzestania prowadzenia operacji militarnych w obrębie elektrowni. Ponaglając ambasadora, rzecznik dodał że żądania obejmują zwrot pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową ukraińskim władzom.

Sprawa ochrony elektrowni jądrowej stała się jedną z największych problemów międzynarodowej społeczności po inwazji Rosji na Ukrainie. Terytoria otaczające budynki Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zostały zbombardowane niejednokrotnie i spowodowały wzajemne obwinianie się obu stron.

Amerykańskie wizy pozostaną dostępne dla Rosjan

Rzecznik Departamentu Stanu zarządził wykluczenie możliwości ograniczenia wiz dla Rosjan, o co zawnioskowała Ukraina.-Stany Zjednoczone nie chcą zamykać drogi dla potencjalnych rosyjskich imigrantów z Rosji, którzy szukają schronienia w obliczu łamania praw człowieka w ich kraju. Wierzymy, że da się narysować linię oddzielającą władze rosyjskie od rosyjskiego narodu – dodał rzecznik. USA chcą wspierać Rosjan, którym udało się uciec z kraju i nie zamierzają tego zmieniać. To działanie nie spotyka się z aprobatą przedstawicieli władz Ukrainy.

Pledge Times/Jakub Sadowski

Rosjanie mogą odciąć Ukrainę od energii pochodzącej z Zaporowskiej Elektrowni Jądrowej