Amerykanie uderzają w zwrot węgla Rosji do Azji i gazową flotę arktyczną

24 lutego 2024, 12:30 Alert

Amerykanie dopisali na listę sankcji węglowy SUEK oraz kolejne przedsięwzięcia arktyczne Novateku eksportującego gaz skroplony w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainie.

Gazowiec Christoph de Margerie realizujący dostawy Novateku. Fot. Novatek
Gazowiec Christoph de Margerie realizujący dostawy Novateku. Fot. Novatek

Departament Stanu USA ogłosił nowe sankcje z okazji drugiej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainie mijającej 24 lutego 2024 roku. Amerykanie wpisali na listę sankcji spółkę węglową SUEK poszukującą alternatywy wobec rynku utraconego na Zachodzie. To największy producent węgla rosyjskiego objętego embargo w USA i Unii Europejskiej. Od tego czasu Rosjanie poszukują rynków zbytu w Azji. Wpis na listę sankcji USA oznacza brak możliwości wykorzystania dolara w transakcjach w czasie, kiedy nie udało się Rosjanom wprowadzić innych walut do rozliczeń na masową skalę. Firmy pragnące dalej współpracować z SUEK będą zagrożone sankcjami drugiego rzędu, a taka groźba ograniczyła już handel ropą rosyjską.

Amerykanie uderzają także w joint venture Gazpromu i Rusgazdobyczy odpowiedzialne za budowę największego zakładu przerobu gazu w Ust-Łudze utrudniając zawieranie umów na dostawy z tego źródła. Uderzenie objęło także spółkę Sovcomflotu i Novateku odpowiedzialną za operacje floty tankowców arktycznych projektu Arctic LNG 2 objętego już wcześniejszymi restrykcjami. Na liście znalazła się także stocznia Zwiezda odpowiedzialna za budowę floty gazowców arktycznych Arc7 dla Novateku.

Inwazja Rosji na Ukrainie ruszyła 24 lutego 2022 roku po okresie uśpionym wojny trwającej od nielegalnej aneksji Krymu z marca 2014 roku. Od tego czasu Zachód wprowadza kolejne sankcje wobec Rosji i wspiera obronę Ukrainy przed agresorem.

OFAC / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Zachód łata sankcje naftowe wobec Rosji, której pomogłaby tylko nowa wojna (ANALIZA)