AlertEnergetykaRopa

Iran może obniżyć ceny paliw na stacjach, ale na razie obrywa za szmugiel ropy

Tankowiec Maxim Gorki jeszcze jako Ayacucho fot. Marinetraffic

Amerykanie objęli sankcjami cztery firmy zaangażowane w eksport ropy oraz produktów petrochemicznych Iranu do Azji. Powrót do porozumienia naftowego pozwoliłby na wolny handel baryłkami i zwiększył podaż, obniżając ceny na stacjach.

USA deklarują, że będą pilnować reżimu sankcji uniemożliwiającego handel ropą irańską za dolary do czasu ustalenia nowego porozumienia nuklearnego JCPOA o kontroli irańskiego programu jądrowego w zamian za zniesienie restrykcji.

Sankcje uderzyły w firmy z Chin oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które pomagały organizować sprzedaż ropy oraz produktów petrochemicznych w Azji. – Do czasu gdy Iran będzie gotów wrócić do pełnej realizacji swych zobowiązań będziemy nadal wdrażać sankcje obejmujące nielegalną sprzedaż irańskich produktów naftowych i petrochemicznych – zadeklarował podsekretarz skarbu do spraw terroryzmu i wywiadu finansowego Brian Nelson cytowany przez agencję Bloomberg.

Trwają rozmowy o powrocie do porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Takie rozstrzygnięcie pozwoliłoby na legalny handel ropą Iranu i zwiększenie podaży na rynkach, a co za tym idzie obniżkę cen na stacjach paliw.

W czasie obowiązywania porozumienia nuklearnego firmy z Polski jak PGNiG, Grupa Lotos i PKN Orlen rozmawiały o dostawach ropy irańskiej, której charakterystyka jest zbliżona do mieszanki rosyjskiej REBCO. Te rozmowy zostały wstrzymane po przywróceniu sankcji wobec Iranu przez administrację Donalda Trumpa.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik

Gorgol: Porozumienie nuklearne to tło sporu politycznego USA i Iranu (ROZMOWA)


Powiązane artykuły

Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Europa dwóch prędkości w energetyce. Węgry-Słowacja kontra reszta

Węgry pozostają największym importerem rosyjskiego gazu w UE i sprzeciwiają się unijnym planom odejścia od rosyjskich surowców do 2028 roku....

Udostępnij:

Facebook X X X