UE chce ochronić spółki przed sankcjami USA wobec Iranu

16 maja 2018, 06:45 Alert
mogherini
Federica Mogherini / fot. Flickr

Minister spraw zagranicznych Iranu poinformował media, że państwa europejskie z grupy odpowiedzialnej za negocjacje porozumienia nuklearnego rozmawiają z Teheranem na temat możliwości utrzymania układu w mocy pomimo decyzji USA o jego opuszczeniu.

Minister Javad Zarif spotkał się z przedstawicielami Unii Europejskiej. Strony zgodziły się, że  konieczny jest intensywny dialog o tym, w jaki sposób utrzymać porozumienie nuklearne. Przyznała to Wysoka Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Federica Mogherini. – Zniesienie sankcji związanych z programem nuklearnym i normalizacja relacji handlowych to kluczowy aspekt porozumienia – powiedziała. Wyraziła żal z powodu decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa i zaapelowała o „pilne” odnalezienie rozwiązania, które ocali układ.

Eksperci nie są zgodni odnośnie możliwości ochrony europejskich interesów w Iranie przed sankcjami, których przywrócenie zapowiedziały USA. Mogą one uderzyć w spółki wydobywcze, które zainwestowały istotny kapitał w irański sektor. Polskie firmy nie zaangażowały się w podobne projekty właśnie w obawie przed powrotem sankcji amerykańskich.

Interfax/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Irański zwrot Trumpa odczują wszyscy Polacy