Senator Ted Cruz podjął temat Nord Stream 2 podczas przesłuchania Wendy Sherman na stanowisko wicesekretarz stanu przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA. Sherman zapewniła, że administracja Joe Bidena nie chce, aby ten sporny gazociąg został ukończony i „zrobi wszystko” aby go zatrzymać, choć budowa przyspiesza.
– Sankcje przyjęte w Senacie dwukrotnie przez Republikanów i Demokratów z tej komisji stały się prawem – przypomniał. – Pomimo masowej dezinformacji Rosji budowa tego gazociągu została zatrzymana minuty po tym, jak sankcje weszły w życie – dodał. Jego zdaniem administracja prezydenta Joe Bidena zaczęła wysyłać mieszane sygnały i przez to „Putin wrócił do budowy”. – Putin i Rosja wierzą, że administracja Bidena nie pociągnie go do odpowiedzialności i pozwoli budować ten gazociąg, który umieści miliardy dolarów w kieszeni Putina, które zostaną użyte przeciwko Ameryce i Europie. Senator Cruz przypomniał, że Parlament Europejski dwukrotnie opowiedział się przeciwko projektowi Nord Stream 2. – Prezydent i sekretarz stanu USA stwierdzili, że są przeciwko Nord Stream 2 i uważają, że nie powinien zostać ukończony – zapewniła Wendy Sherman.
Senator Cruz zapytał zatem dlaczego administracja Bidena nie wpisała na listę sankcji firm europejskich zaangażowanych w Nord Stream 2, chociaż znalazły się na liście sugerowanej przez Kongres USA. Również sankcje za otrucie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego nie dotknęły tego przedsięwzięcia. Cruz zapytał, czy administracja obejmie sankcjami firmy pomagające budować, ubezpieczać i certyfikować Nord Stream 2. – Nie mam władzy, by podejmować takie decyzje samodzielnie, ale mogę powiedzieć, że zrobię wszystko, by projekt Nord Stream 2 nie szedł naprzód. Wiem, że nasza administracja przyjmie radę od pana i Senatu, by iść naprzód ze wszelkimi działaniami prawnymi, które mają zatrzymać ten gazociąg – zapewniła Sherman, dodając, że dzieli z senatorem Cruzem przekonanie o konieczności podjęcia szybkich działań w tej sprawie.
Ted Cruz zaapelował o przyjęcie dodatkowego raportu Departamentu Stanu USA, w którym zostaną wpisane na listę sankcji wszystkie firmy zaangażowane w budowę Nord Stream 2. Dyskusja odbyła się w kontekście pogłosek o możliwym układzie USA-Niemcy pozwalającym dokończyć ten sporny gazociąg, któremu zaprzeczają oficjalnie oba kraje. Fundacja klimatyczna landu Meklemburgii-Pomorza Przedniego mająca chronić ten projekt przed sankcjami USA jako podmiot rządowy niepodlegający im może zdaniem prawników Bundestagu zostać objęta restrykcjami amerykańskimi.
W mediach rosyjskich można przeczytać, że budowa Nord Stream 2 przyspiesza. Chociaż pojawiły się szacunki, że pierwsza nitka spornego gazociągu zostanie ukończona 12 czerwca, dołączenie do budowy kolejnych statków po barce Fortuna, czyli Akademika Czerskiego i statków pomocniczych, może umożliwić ukończenie jej do końca kwietnia 2021 roku.
Wojciech Jakóbik
Marszałkowski: Miesiąc budowy Nord Stream 2 upłynął pod znakiem Fortuny