USA nakładają sankcje na kolejną spółkę Rosnieftu za wsparcie reżimu w Wenezueli

13 marca 2020, 06:00 Alert

USA nałożyły 12 marca sankcje na kolejną spółkę zależną rosyjskiego koncernu Rosnieft. Administracja prezydenta Donalda Trumpa reaguje na fakt, że Rosjanie pośredniczą w handlu wenezuelską ropą, rzucając finansowe koło ratunkowe prezydentowi Wenezueli Nicolasowi Maduro nieuznawanemu przez USA.

Tankowiec. Fot. Shutterstock
Tankowiec. Fot. Shutterstock

Departament Skarbu USA umieścił na czarnej liście TNK Trading International, spółkę córkę Rosneftu zarejestrowaną w Szwajcarii. Waszyngton objął w zeszłym miesiącu sankcjami Rosneft Trading, inną spółkę zależną Rosnieft. Amerykanie twierdzą, że wspierają one wenezuelski sektor naftowy poprzez handel ropą w tym kraju.

– TNK Trading International to kolejna spółka zależna Rosnieft pośrednicząca w sprzedaży i transporcie wenezuelskiej ropy naftowej, która podlega sankcjom – powiedział sekretarz skarbu Steven Mnuchin. – Administracja prezydenta Donalda Trumpa jest nadal zaangażowana w piętnowanie tych, którzy wspierają eksploatację zasobów ropy Wenezueli przez tamtejszy, skorumpowany reżim – dodał.

TNK zajmuje się obrotem, przetwarzaniem i transportem surowców, głównie nierafinowanej ropy naftowej i produktów ropopochodnych. Amerykański departament skarbu podaje, że TNK i Rosnieft Trading obsłużyły duży procent eksportu ropy Wenezueli w 2019 roku. TNK zakupił w styczniu 2020 roku prawie 14 milionów baryłek ropy od wenezuelskiego koncernu PDVSA.

USA nałożyły sankcje na Wenezuelę na początku 2019 roku. Waszyngton stoi na stanowisku, że Nicolas Maduro nie jest prawowitym prezydentem. Wybory w 2018 roku zostały uznane za oszustwo przez większość krajów zachodnich. Od tego czasu eksport ropy z Ameryki Łacińskiej spadł o jedną trzecią, ale przez ponad rok Maduro pozostaje u władzy, wspierany przez wojsko Wenezueli, a także Rosję, Chiny i Kubę.

Departament Skarbu USA/Bartłomiej Sawicki 

Amerykanie przygotowują kolejne sankcje wobec Rosjan