EnergetykaEnergia elektrycznaPrawo

Ustawa o cenach energii okiem prawników

Linie elektroenergetyczne. Fot. pixabay.com

Linie elektroenergetyczne. Fot. pixabay.com

Zgodnie z ustawą obniżającą akcyzę oraz opłatę przejściową cen energii przyjętą w grudniu 2018 r., przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej mają obowiązek obniżenia taryfy lub uwzględnienia w cenniku energii elektrycznej cen i stawek opłat obowiązujących w roku 2018 – niuanse przyjętej pod koniec roku tzw. ustawy prądowej mającej na celu zatrzymanie wzrostu cen energii w 2019 roku wyjaśniają Wojciech Wrochna, LL.M., Counsel, Szef Praktyki Prawa Europejskiego i Europejskich Regulacji Gospodarczych w Kochański i Partnerzy oraz Dr Jacek Kozikowski, LL.M. Starszy Prawnik, w praktyce Energetyki w Kochański i Partnerzy.

Do czego i kogo zobowiązuje ustawa?

– W przypadku przesyłu lub dystrybucji energii elektrycznej zmniejszono ceny i opłaty do wysokości nie wyższej niż ceny i stawki opłat brutto stosowane w dniu 31 grudnia 2018 r, uwzględniając zmniejszenie stawek opłaty przejściowej. Ceny i stawki opłaty za obrót energią elektryczną określono natomiast na poziomie nie wyższym niż ceny i stawki opłat brutto stosowane w dniu 30 czerwca 2018 r.- podają prawnicy.

Przedsiębiorstwo energetyczne, którego ceny i stawki opłat w taryfie lub cenniku energii elektrycznej na 2019 r. zostały ustalone na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie nowej ustawy musi wystąpić do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, z wnioskiem o zmianę taryfy lub uwzględnienie wysokości nowych wartości w cenniku energii elektrycznej ceny i stawkach opłat.-  Przedsiębiorstwo energetyczne musi uwzględniać nowe ceny i stawki opłat w rozliczeniu z odbiorcą za okres od dnia 1 stycznia 2019 r., a zatem wszelkie umowy zawarte pomiędzy takimi przedsiębiorstwami a innymi podmiotami (zarówno prywatnymi jak i publicznymi, w tym samorządami) powinny zostać w tym zakresie zmienione – podkreślają prawnicy z kancelarii Kochański i Partnerzy.

– Nowa ustawa przewidziała bowiem ochronę dla podmiotów, które zawarły umowy na zakup energii elektrycznej lub umowy kompleksowe z dostawcą energii elektrycznej przed wejściem w życie nowej ustawy. Zgodnie z tą nową regulacją przedsiębiorstwa energetyczne są zobowiązane do zmiany warunków umów, które zawierały po dniu 30 czerwca 2018 r. – podkreślają prawnicy.

Czas do 1 kwietnia 2019 roku

Dotyczy to umów na sprzedaż energii lub umów kompleksowych po cenach lub stawkach opłaty wyższych niż wynikające z dotychczas obowiązującej ustawy, a także jeżeli takie umowy zawierane były po raz pierwszy z odbiorcą końcowym, z ceną lub stawką opłaty wyższą niż cena lub stawka opłaty wskazana w taryfie lub cenniku energii elektrycznej. Zmiana ta dokonana musi zostać do dnia 1 kwietnia 2019 r., ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2019 r. – Polega ona na zmianie ceny energii elektrycznej na cenę nie wyższą niż wskazana w taryfie lub cenniku energii elektrycznej ustalonym na podstawie nowych przepisów. Ponieważ obowiązki ustawowe w zakresie dostosowania umów o sprzedaż energii elektrycznej lub umów kompleksowych nałożone zostały na przedsiębiorstwa energetyczne, należy się spodziewać, ze inicjatorem wszelkich zmian umowy z samorządem będą właśnie przedsiębiorstwa energetyczne – zaznaczają eksperci w komentarzu dla portalu BiznesAlert.pl.


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X