Spór w rządzie o ustawę uwalniającą wiatraki

25 stycznia 2023, 10:00 Alert

Poseł Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski uważa, że rządowy projekt liberalizacji ustawy odległościowej idzie za daleko. Jego klub może zgłosić poprawki.

Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl
Fot. Piotr Stępiński, BiznesAlert.pl

Kaleta powiedział na konferencji prasowej w Sejmie, że Solidarna Polska ma podjąć decyzję w sprawie liberalizacji ustawy odległościowej z możliwością wprowadzenia poprawek w zależności od tego, który projekt zostanie uznany za wiodący przez sejmowe komisje. Kaleta utrzymuje, że mieszkańcy powinni mieć prawo głosu w sprawie budowy wiatraków w pobliżu ich domu.

-podchodzimy do tej sprawy racjonalnie i nasza postawa w tym zakresie będzie konstruktywna, ale w aktualnym brzmieniu tej propozycji rządowej nie popieramy. Uważamy, że jest zbyt daleko idąca – ocenił poseł Solidarnej Polski cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Liberalizacja ustawy odległościowej umożliwi budowę lądowej energetyki wiatrowej w Polsce. To jeden z warunków przekazania środków Krajowego Planu Odbudowy, z których 20 mld złotych ma trafić na transformację energetyczną.

Polska Agencja Prasowa/Wojciech Jakóbik

Mielczarski: Nie ma potrzeby liberalizacji ustawy odległościowej, bo jest repowering (ANALIZA)