Porządek Rady Ministrów (RM) na wtorkowe posiedzenie nie uwzględnia ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Na poprzednim spotkaniu, członkowie Rady Ministrów mieli dodatkowe pytania. Ustawa jednak nie znalazła się w listopadowym porządku obrad. Być może Sejm zajmie się nią dopiero w grudniu.
Ustawa offshore w Sejmie jednak w grudniu?
Sejm może więc zająć się tą ustawą najwcześniej na początku grudnia, a nie na początku listopada zgodnie z planem pierwotnym. Z harmonogramu obrad wynika, że najbliższe posiedzenie odbędzie się czwartego i piątego listopada. Na ten moment na stronach Sejmu widnieje tylko jeden termin posiedzenia Sejmu w listopadzie [1]. Kolejne zostało zaplanowane już na grudzień. To właśnie na tym listopadowym posiedzeniu, Sejm miał zająć się tą ustawą. Tak się jednak nie stanie. Rząd do tego czasu jej nie przyjmie, bo trzeciego listopada nie ma jej w porządku obrad.
Sejm może ją przyjąć najwcześniej w kolejnym tygodniu. Wówczas dokument może trafić pod obrady, jednak posłowie zajmą się nim dopiero na posiedzeniu 9 i 10 grudnia. Przed końcem roku odbędzie się jeszcze jedno posiedzenie, które potrwa od 15 do 17 grudnia. Potrzebny będzie jeszcze podpis prezydenta, aby weszła w życie z początkiem 2021 roku.
Warto przypomnieć, że ustawa została przyjęta pierwszego października przez Komitet Stały Rady Ministrów, po czym trafiła do Komisji Prawniczej. Znalazła się tam już trzecia wersja projektu. 28 października ustawa trafiła na posiedzenie Rady Ministrów, jednak nie została wówczas przyjęta.
Rząd nie zatwierdził ustawy offshore. Nie wiadomo, co z liberalizacją ustawy odległościowej
Wyścig z czasem
Morskie farmy wiatrowe w pierwszej fazie systemu wsparcia będą uzyskiwały kontrakty różnicowe po decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Następnie będą one wymagały notyfikacji Komisji Europejskiej. Termin ich zgłoszeń do URE upłynie 31 marca 2021 roku. Urząd ma czas na wydanie decyzji do 30 czerwca 2021 roku. Później wchodzą nowe przepisy unijne o wydawaniu decyzji o przyznaniu pomocy publicznej. W pierwszym etapie wsparcia mogą wziąć udział najbardziej zaawansowane projekty o mocy do 5,9 GW.
Możliwość wejścia do tego systemu wsparcia kończy się 30 czerwca 2021 roku. W kolejnych latach wsparcie będzie przyznawane już w formule aukcji konkurencyjnych. Ze względu na wysokość inwestycji, odmiennie niż w przypadku innych technologii OZE, maksymalny okres wsparcia dla morskich farm wyniesie 25 lat.
Bartłomiej Sawicki
[1] Aktualizacja, 3 listopada 2020 r., godz. 13:10 – Artykuł był pisany przed informacją o przełożeniu posiedzenia Sejmu z 4 -5 listopada na 18 i 19 listopada. Pojawiła się ona na stronach Sejmu o godz. 13:00. Jeśli więc Rada Ministrów przyjmie do tego czasu Ustawę Offshore jest szansa, aby Sejm zajął się nią jednak jeszcze w listopadzie.
Sawicki: Ministerstwa klimatu wyścig z czasem o ustawę offshore