Rząd nie zatwierdził ustawy offshore. Nie wiadomo, co z liberalizacją ustawy odległościowej

29 października 2020, 06:30 Alert
Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope
Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Pomimo zapowiedzi oficjeli rząd polski nie przyjął na posiedzeniu projektu ustawy offshore potrzebnej morskim farmom wiatrowym. Następna okazja nadejdzie w listopadzie. Nie wiadomo także, czy rząd zajmie się liberalizacją ustawy odległościowej ograniczającej lądowe farmy wiatrowe.

Wiceminister klimatu Ireneusz Zyska cytowany przez BiznesAlert.pl zapowiadał, że ustawa offshore opisująca mechanizm wsparcia rozwoju morskich farm wiatrowych stanie się przedmiotem obrad rządu i po przyjęciu trafi do Sejmu po to, aby została przyjęta w listopadzie i mogła zacząć obowiązywać na początku 2021 roku. To ważne dla branży morskich farm wiatrowych, które potrzebują sygnału inwestycyjnego.

Z informacji BiznesAlert.pl wynika, że ustawa offshore została zablokowana przez ministrów, którzy nie sprzyjają rozwojowi morskich farm wiatrowych. Podobne problemy ma liberalizacja ustawy odległościowej ograniczającej budowę lądowych parków wiatrowych. Po odejściu z rządu minister rozwoju Jadwigi Emilewicz zmiana regulacji straciła poparcie polityczne i nie idzie naprzód.

Wojciech Jakóbik

Ustawa offshore ma trafić do Sejmu w tym tygodniu