Ustawa wiatrakowa może być przedmiotem głosowania już po wyborach samorządowych

9 stycznia 2024, 15:00 Alert

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiada przedstawienie nowej wersji ustawy liberalizującej przepisy o lądowych farmach wiatrowych. Może zostać przyjęta już po wyborach samorządowych.

Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.
Paulina Hennig-Kloska. Fot. Ministerstwo klimatu i środowiska.

Premier RP zapowiedział, że wybory samorządowe w 2024 roku odbędą się między 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. Minister klimatu i środowiska zapowiedziała w Radio Zet przedstawienie propozycji tzw. ustawy wiatrakowej z zapisem o odległości 500 m dużych farm wiatrowych od nieruchomości „w pierwszym kwartale 2023 roku”. Jeżeli projekt zostanie potem skierowany do konsultacji społecznych w zgodzie z dobrymi praktykami czyli co najmniej dwóch a najlepiej trzech tygodni, prace parlamentu nad nim mogą ruszyć już po wyborach samorządowych.

Spór polityczny o liberalizację ustawy odległościowej wybuchł jesienią 2024 roku, kiedy nowa większość parlamentarna jeszcze przed utworzeniem rządu nowej kadencji zaproponowała zmiany legislacji w tym zakresie w ramach nowelizacji przepisów o mrożeniu cen energii i paliw. Zwolennicy tych zmian przekonywali, że jest to sposób na uniemożliwienie weta prezydenta związanego z ustępującym rządem, a przeciwnicy kwestionowali niektóre zapisy. Ostatecznie zmiana została przeniesiona na czas po utworzeniu nowego gabinetu. Spór o liberalizację przepisów o wiatrakach mógłby być istotnym tematem społecznym w kampanii do wyborów samorządowych.

Wojciech Jakóbik

Będą zmiany w ustawie wiatrakowej. Nowy projekt powstanie do końca marca