Vattenfall sprzeda węglowe aktywa w Niemczech

19 kwietnia 2016, 06:30 Alert

(Polska Agencja Prasowa/CIRE.pl)

Vattenfall podpisał w poniedziałek umowę sprzedaży aktywów na węglu brunatnym w Niemczech na rzecz czeskiej grupy energetycznej EPH i jej finansowego partnera PPF Investments – podał Vattenfall w komunikacie prasowym.
Transakcja dotyczy elektrowni Jänschwalde, Boxberg, Schwarze Pumpe, 50 proc. udziałów w elektrowni Lippendorf oraz kopalń węgla brunatnego Jänschwalde, Nochten, Welzow-Süd, Reichwalde i Cottbus Nord. Jej finalizacja spodziewana jest w ciągu kilku miesięcy.

Nabywcy przejmą aktywa, w tym środki pieniężne, o łącznej wartości 15 mld SEK oraz zobowiązania i rezerwy, w tym wynikające z obowiązku rekultywacji, wynoszące w sumie 18 miliardów SEK.

Jak podaje Vattenfall transakcja odbije się ujemnie na wynikach Grupy w II kwartale, na poziomie – 22-27 mld SEK. Jednocześnie koncern podkreśla, że gdyby pozostał właścicielem niemieckich aktywów węglowych ich całkowity negatywny wpływ na wyniki Grupy byłby jeszcze wyższy.

Wcześniej zainteresowanie przejęciem od Vattenfalla aktywów w Niemczech wyraził CEZ, ale w marcu grupa informowała, że nie złoży oferty wiążącej.