Duńczycy sprowadzą łopaty do farm wiatrowych z Rosji

15 kwietnia 2020, 06:00 Alert

Duński Vestas kupił pierwszą partię łopat do farm wiatrowych od rosyjskiej firmy Manufacturing Rus (joint venture Vestasa oraz rosyjskich Rusnano i Akvilonu).

Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay
Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay

Partia 48 łopat została zamówiona do wykorzystania przy budowie nowej farmy wiatrowej o mocy 55 MW. Rusnano obwieszcza, że jest to pierwsza dostawa takiego towaru z Rosji w historii.

Vestas Manufacturing Rus działa od grudnia 2018 roku w klastrze lotniczym w Uljanowsku. Jednym z warunków uruchomienia zakładu było przeznaczenie na eksport co najmniej 5 procent produkcji. Firma zamierza wyprodukować ponad 250 łopat w 2020 roku i 300 rocznie od 2021 roku. Głównym kupcem ma być Fundusz Rozwoju Energetyki Wiatrowej założony przez rosyjskie Rusnano oraz fiński Fortum, który planuje zbudować 1800 MW farm wiatrowych do 2023 roku.

Rosjanie chcą zbudować około 5,5 GW Odnawialnych Źródeł Energii do 2024 roku. Najbardziej obiecujące obszary pod budowę to regiony w okolicach Murmańska, Archangielska, Rostowa i Uljanowska, a także Zatoka Fińska i Kraje Krasnodarski i Stawropolski. Wsparcie państwa dla OZE w Rosji jest uwarunkowane lokalizacją produkcji sięgającą 65 procent.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Potencjalni partnerzy czekają na ustawę offshore (RELACJA)