Von der Leyen: UE jest solidarna z Grecją i Cyprem w sporze z Turcją o złoża gazu

1 października 2020, 16:15 Alert
Ursula von der Leyen. Źródło:Fickr
Ursula von der Leyen. Źródło: Flickr

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie z dziennikarzami odniosła się do sporu między Turcją a Grecją i Cyprem o złoża gazu na dnie Morza Śródziemnego.

– Przywódcy Unii Europejskiej wyrażą pełną solidarność z Grecją i Cyprem w ich sporze z Turcją, ale UE chce deeskalacji napięć z Ankarą i konstruktywnych relacji – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej. Przed spotkaniem przywódców Unii Europejskiej w Brukseli, Ursula von der Leyen powiedziała dziennikarzom, że UE ma dwie opcje w stosunkach z Turcją. – Albo napięcia rosną, czego nie chcemy, albo następuje deeskalacja i zbliżamy się do konstruktywnej relacji – tego właśnie chcemy – powiedziała.

Turcja prowadzi odwierty w poszukiwaniu podmorskich złóż ropy i gazu u wschodnich i zachodnich wybrzeży Cypru w imieniu samozwańczej Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Uznawane na arenie międzynarodowej władze Cypru, które również zgłaszają roszczenia do tych wód, uważają te wiercenia za nielegalne, ale Ankara nie zgadza się z tymi zarzutami. Również rząd Grecji traktuje te tureckie działania jako naruszenie suwerenności Cypru.

Reuters/Michał Perzyński