Zwolennicy energetyki jądrowej z Nuclear Energy Institute przekonują, że odejście od węgla na rzecz małego atomu (SMR) daje największe szansę na stworzenie nowych miejsc pracy. Firmy z Polski ogłosiły zainteresowanie tą technologią, jak KGHM nawiązujący współpracę z NuScale.
Polska zmaga się z wyzwaniem odejścia od węgla w 2049 roku na mocy umowy społecznej. Warunki ekonomiczne mogą sprawić, że stanie się to szybciej. Jedna z największych obaw obrońców węgla w Polsce dotyczy nowych miejsc pracy, które zastąpiłyby te związane z wydobyciem oraz spalaniem tego paliwa.
Firma doradcza ScottMadden opublikowała raport, z którego wynika, że zastępowanie elektrowni węglowych małymi reaktorami modularnymi (SMR) da nowe miejsca pracy dostępne dla pracowników z sektora energetyki węglowej. Elektrownie węglowe będą wyłączane a z nimi będą znikać wykwalifikowane miejsca pracy. – Nowa generacja reaktorów jądrowych to idealne zastępstwo – piszą autorzy raportu bazujący na analizie jednej technologii proponowanej przez spółkę NuScale, która w ostatnim czasie nazwała swój model elektrowni jądrowych VOYGR, od angielskiego słowa Voyager, kojarzącego się z odyseją sondy kosmicznej o tej samej nazwie.
Autorzy raportu, który mógł zostać zlecony przez NuScale, przekonują do SMR, które mogą zapewnić co najmniej 237 miejsc pracy na terenie elektrowni na ponad 40 lat z płacą średnio o 23 procent wyższą od średniej w USA w sektorze węglowym i 60 procent wyższej niż w sektorze odnawialnym.
SMR-y mają dawać także po 70 dodatkowych miejsc pracy w społecznościach lokalnych skupionych wokół danego obiektu. Mogłyby wykorzystywać także istniejącą infrastrukturę powstałą wokół elektrowni węglowych.
Warto przypomnieć, że polski KGHM wyraził zainteresowanie współpracą z NuScale od którego chciałby pozyskać cztery reaktory SMR. Do tego jednak potrzebna będzie certyfikacja technologii tej firmy w Unii Europejskiej oraz przygotowanie stosownych regulacji w Polsce. Jeżeli SMR faktycznie będą rozwijać się w Polsce oprócz dużego atomu planowanego na lata 2033-43 w ilości 6-9 GW, może się okazać, że energetyka jądrowa da szereg nowych miejsc pracy energetykom węglowym.
NuScale/Nuclear Energy Institute/Wojciech Jakóbik