(RIA Novosti/Piotr Stępiński)
– Słowacja jako kolejne państwo, które będzie przewodniczyło pracom Rady Unii Europejskiej będzie pełniła rolę ,,uczciwego pośrednika” w kwestii realizacji gazociągu Nord Stream 2 pomimo, że opowiada się przeciwko jego budowie, powiedział minister spraw zagranicznych Słowacji Miroslav Lajčák. Słowacy przejmują prezydencję w Unii Europejskiej od 1 lipca tego roku.
– Nie jest tajemnicą, że jesteśmy przeciwni temu projektowi. Uważamy, że jest sprzeczny z zasadami unijnej polityki energetycznej oraz Unii Energetycznej ponieważ nie zwiększa dywersyfikacji lecz wzmaga zależność od jednego dostawcy. Nie widzimy uzasadnienia ekonomicznego dla tego projektu. Obserwujemy jednak jego negatywne skutki – powiedział Lajčák przedstawiając priorytety słowackiej prezydencji. Jego zdaniem ,,obecnie ważne jest prawne stanowisko Komisji Europejskiej, które będzie podstawą dla dalszej dyskusji”.
– Mogę zapewnić, że w tej sprawie będziemy działali jako ,,uczciwy pośrednik” – powiedział Lajčák. Słowacja jest jednym z głównych przeciwników rozbudowy Nord Stream. Prezydent Słowacji Andrej Kiska już wcześniej mówił, że projekt gazociągu Nord Stream 2, który nie tylko stoi w sprzeczności z interesami energetycznymi UE, ale też może stać się narzędziem politycznym w rękach Rosji. Berlin oraz Moskwa coraz bardziej naciskają na Bratysławę, aby ta złagodziła swoje stanowisko w sprawie wspomnianego gazociągu. Rosjanie zaproponowali, że zagwarantują minimalny poziom tranzytu gazu przez Słowację, który pozwoli utrzymać jej zyski z tego tytułu pomimo uruchomienia Nord Stream 2, który zwiększy przepustowość alternatywnego szlaku dostaw. Słowacy nadal utrzymują sprzeciw wobec projektu.