W marcu odbędzie się kolejna aukcja gazowa Gazpromu. Tym razem dla Bałtów

29 lutego 2016, 06:00 Alert

(Komsomolskaja Prawda/Piotr Stępiński)

Druga aukcja gazowa Gazprom Eksport na dostawy surowca do państw bałtyckich ma odbyć się w połowie marca – poinformowała służba prasowa spółki.

– Dostawy gazu będą realizowane w drugim, trzecim oraz czwartym kwartale 2016 roku w punkcie pomiarowym Kotlowka na granicy Białorusi i Litwy. Na sprzedaż będzie proponowany również wolumen do łotewskiego podziemnego magazynu gazu Inčukalns, Łączna ilość surowca, jaki ma trafić na wspomnianą aukcję wynosi 560 mln m3.

Jak na początku listopada ubiegłego roku informował BiznesAlert.pl, Gazprom Export wyraził gotowość do przeprowadzenia aukcji na dostawy gazu ziemnego do państw bałtyckich w 2016 roku po zakończeniu obowiązujących obecnie umów długoterminowych.

10 września na swojej stronie internetowej rosyjska spółka poinformowała, że pierwsza w jej historii aukcja gazu ziemnego, która odbywała się między 7 a 10 września została zakończona pomyślnie. Spółka sprzedała jedną trzecią gazu, który przeznaczyła do sprzedaży w tym trybie.

W rezultacie aukcji zawarto ponad 40 transakcji z 15 kontrahentami opiewających w sumie na ponad 1 mld m3 gazu. Stanowi to jedną trzecią wystawionego na aukcję wolumenu – 3,24 mld m3. Punktem odbioru był Greifswald, czyli wejście z gazociągu Nord Stream do infrastruktury niemieckiej. Aukcje dotyczyły dostaw w okresie zimowym.

Aukcyjne ceny kontraktowe były wyższe od cen Gazprom Exportu w kontraktach długoterminowych na kolejny sezon zimowy (październik 2015 – marzec 2016) powiązanych z cenami ropy naftowej w Europie Środkowo-Wschodniej,  w tym w Niemczech; jak i od spotowych i forwadowych cen w na giełdach europejskich.

Według Gazprom Export wynik aukcji potwierdził słuszność wyboru przez grupę Gazprom kursu na hybrydową formułę cenową kontraktów powiązaną z cenami produktów naftowych oraz cenami na giełdach.

Według informacji rosyjskiej spółki udział w aukcji wzięli zarówno jej długookresowi partnerzy (w szczególności niemiecki  E.On, francuskie Engie) jak i traderzy (Vitol, Gunvor, Novatek Gas & Power) a także partnerzy regionalni.

Jak informował na początku października wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew, spółka miała prowadzić prace nad kontynuowaniem aukcji gazowych w kolejnych punktach odbioru.

Warto także zwrócić uwagę, że w zaktualizowanej przez Gazprom liście działań mających na celu zwiększenie udziałów spółki na światowym rynku gazu wymieniono wykorzystywane są nowych formy handlu tj. aukcje gazowe.