Belgijska firma Umicore będzie produkowała w Polsce najistotniejszy składnik baterii do pojazdów elektrycznych – poinformowała Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Jak podkreśla resort będzie to pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie, po Chinach i Korei Południowej.
Z informacji MPiT wynika, że Umicore posiada 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie. W Polsce Grupa obecna jest od 1996 r. i zajmuje się produkcją blach cynkowo-tytanowych. W 2016 r. zdecydowała się na zlokalizowanie w Polsce zakładu produkcji katalizatorów w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie), w którym zatrudnia 80 osób. Teraz firma podjęła decyzję, że wybuduje fabrykę w Nysie, w której będą produkowane katody do akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej oraz innych sektorach, w których znajdują zastosowanie systemy magazynowania energii.
– Umicore to kolejna firma, która wybrała Polskę na miejsce, w którym chce rozwijać swoje zaawansowane technologie. Na takich inwestycjach szczególnie nam zależy. Rząd stawia na kreację i gospodarkę, która opiera się na nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie i perspektywicznych inwestycjach – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas uroczystości oficjalnego ogłoszenia inwestycji.
W wydarzeniu uczestniczyli też m.in. prezes Zarządu Umicore Marc Grynberg, ambasador Belgii w Polsce Luc Jacobs, wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa oraz burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz.
– Inwestycja Umicore w Nysie odegra kluczową rolę w zapewnieniu czystej mobilność w Europie i przyczyni się znacząco do realizacji inicjatywy Unii Europejskiej, mającej na celu promowanie zrównoważonego rozwoju przemysłu akumulatorowego opartego na zaawansowanych technologiach. Cieszę się, że Umicore i polskie władze podzielają tą wizje – zaznaczył prezes Zarządu Umicore Marc Grynberg.
Umicore ma zainwestować w Polsce ponad 1,38 mld zł i zatrudnić ponad 400 osób. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 r. – Co równie dla nas ważne, w przypadku Umicore mówimy o technologiach stosowanych w elektromobilności, która jest światowym trendem. Rozwój tego sektora to jeden z naszych flagowych projektów, ujętych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Stawiając na e-mobliność, wybieramy bardziej zrównoważony, odpowiedzialny rozwój – podkreśliła szefowa MPiT.
Instalacja ma się opierać na najnowocześniejszych technologiach. Powstanie też Centrum B+R na potrzeby globalne firmy.
Umicore zwraca uwagę na dobrą lokalizację w pobliżu europejskich klientów firmy oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry technicznej, a także niskoemisyjnego zaopatrzenia w energię elektryczną.
Firma planuje podjąć współpracę z lokalnymi uczelniami wyższymi, szczególnie o profilu technicznym oraz ze szkołami zawodowymi.
Polska Agencja Prasowa