W tym miesiącu Ukraina ma stworzyć niezależnego operatora gazociągów

4 listopada 2016, 14:15 Alert

Nowy operator ukraińskiego systemu przesyłu gazu, Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy, powinien został utworzony w listopadzie – powiedział wicepremier Ukrainy Władimir Kistion po spotkaniu grupy roboczej ds. przyśpieszenia reformy Naftogazu.

Grupa robocza zatwierdziła projekt planu działań dotyczących zarządzania korporacyjnego operatora systemu przesyłu gazu na Ukrainie – Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy (MGU). Teraz ministerstwo energetyki i przemysłu węglowego powinno przygotować wspomniany dokument, aby w najbliższym czasie mógł być przeanalizowany na posiedzeniu rządu. Wtedy także powinien być wniesiony projekt postanowienia o utworzeniu MGU – powiedział Kistion.

fot. PGNiG

Według niego rada ministrów musi jak najszybciej zatwierdzić zmiany planu restrukturyzacji Naftogazu, czyli gazowej spółki państwowej, która zarządzała zarówno wydobyciem, jak i transportem i dystrybucją gazu. – W ramach grupy roboczej przeanalizowaliśmy plan restrukturyzacji Naftogazu, zwróciliśmy uwagę na niektóre punkty, zaktualizowaliśmy zadania, ponieważ terminy realizacji niektórych z nich już dawno minęły – stwierdził ukraiński wicepremier.

Jego zdaniem wszystkie wskazane dokumenty powinny do końca listopada zostać zatwierdzone przez rząd. – Powinniśmy możliwie jak najszybciej przyjąć wszystkie wspomniane dokumenty. Reforma Naftogazu jest to zobowiązanie jakie wzięła na siebie Ukraina w ramach trzeciego pakietu energetycznego i musi je wypełnić. Myślę, że w ciągu miesiąca rząd przyjmie zaktualizowany plan restrukturyzacji Naftogazu i przepisy niezbędne dla stworzenia MGU – powiedział Kistion.

Przypomnijmy, że zgodnie z zatwierdzonym przez ukraiński rząd 1 lipca planem restrukturyzacji Naftogazu w celu oddzielenia wydobycia od transportu oraz magazynowania gazu mają powstać dwie osobne spółki: Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy. Dokument został przyjęty jako spełnienie norm trzeciego pakietu energetycznego oraz ustawy o rynku gazu.

W 2015 roku Rada Najwyższa przyjęła ustawę o rynku gazu, która zakładała reformę Naftogazu. Podział naftowo-gazowego monopolisty na kilka firm, a zatem oddzielenie handlu od transportu surowca na mocy trzeciego pakietu energetycznego jest jednym z wymogów ratyfikowanej przez Ukrainę Karty Energetycznej oraz jednym z warunków dalszego udzielania przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy kolejnych transz kredytów. Również Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju uzależniał dalsze kredyty dla Ukraińców na zakup gazu od reformy Naftogazu.

RIA Novosti/Piotr Stępiński