Warszawa ugości protest rolników, ale bez ciągników

20 marca 2024, 09:15 Alert

20 marca 2024 roku rozpoczyna się Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników, co może się wiązać z utrudnieniami na drogach w całym kraju. Z tego tytułu, Warszawa wprowadza w tym dniu zakaz wjazdu ciągnikami rolniczymi i pojazdami wolnobieżnymi. Komenda Stołeczna Policji tłumaczy ten krok troską o pracę służb ratunkowych.

Protest rolników w Warszawie. Fot. Wojciech Jakóbik
Protest rolników w Warszawie. Fot. Wojciech Jakóbik

20 marca 2024 roku rozpoczyna się Ogólnopolski Strajk Generalny Rolników, którzy nie zgadzają się z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, sprzeciwiają się importowi towarów z Ukrainy i apelują o utrzymanie opłacalności produkcji rolnej w kraju. Jednym z najbardziej oblężonych miejsc będzie Warszawa i jej okolice, dlatego miasto wprowadza zakaz wjazdu ciągnikami rolniczymi i pojazdami wolnobieżnymi.

– Przypominamy, że na terenie miasta st. Warszawy są umieszczone znaki zakazu wjazdu ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych. Stołeczne ulice są oznaczone chociażby znakiem B-5 z tabliczką T-0. W przypadku złamania tego zakazu należy spodziewać się kontroli drogowej, która może zakończyć się mandatem karnym. Ponadto należy zaznaczyć, że wykroczenia mogą dotyczyć także nieprawidłowego poruszania się w zorganizowanych kolumnach – informuje Komenda Stołeczna Policji.

– Jeszcze poważniej wygląda sytuacja, gdy kierujący nie zatrzyma się do kontroli, co wiąże się m.in. z utratą uprawnień, jak również stanowi przestępstwo z art. 178 b KK, za co grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat. Trzeba mieć świadomość, że wjazd ciągników do Warszawy mógłby sparaliżować pracę służb ratunkowych, ze szczególnym uwzględnieniem służb medycznych – czytamy w komunikacie Policji, która apeluje o nie utrudnianie przejazdu służbom ratunkowym i tworzenie korytarzy życia.

Kierowcy (nie tylko ciągników) mogą się spodziewać również utrudnień na przedmieściach i drogach dojazdowych do centrum Warszawy, tj. terenach powiatów: legionowskiego, mińskiego i nowodworskiego.

Jędrzej Stachura

KE proponuje zmiany w Zielonym Ładzie. Ugorowanie ma być dobrowolne