Organizacje sektora OZE apelują do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o odrzucenie karty aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych w obecnym kształcie. Dokument, zaproponowany przez operatorów, posiada zapis o 30-dniowych warunkach przyłączenia. Eksperci wskazują na bezprawie i mówią o minimum dwóch latach.
– Organizacje polskiej branży OZE w stanowisku skierowanym do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki apelują o niezatwierdzenie karty aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych w przedłożonym przez operatorów kształcie – czytamy w liście podpisanym przez Konfederację Lewiatan, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Słonecznej, Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki i Stowarzyszenie Energii Odnawialnej.
„Za mało czasu”
Organizacje przypominają, że sposób przyłączania nowych jednostek do sieci regulują zarówno przepisy prawa, jak i dokumenty poszczególnych operatorów – w tym Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych (IRiESD). W trwających obecnie konsultacjach IRiESD pojawiły się niepokojące branżę OZE zapisy wskazujące, że warunki przyłączenia do sieci mogą być ważne 30 dni.
– Tak krótki czas ważności warunków przyłączenia stawia inwestorów w bardzo niekomfortowej sytuacji. Inwestycje w nowe źródła wytwórcze stanowią niezwykle złożony i kosztowny proces, a uzyskanie warunków przyłączenia jest punktem wyjścia dla dalszych działań – mówi Paulina Grądzik, zastępczyni dyrektora departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.
– Podjęcie decyzji inwestycyjnych o tak dużej skali w tak krótkim czasie, wobec odpowiedzialności za realizację projektów, znacząco utrudni cały proces. Ponadto, zapisy te będą szkodliwe nie tylko w stosunku do przedsiębiorstw energetycznych, ale także do odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych – podkreśla ekspertka Lewiatana.
Minimum dwa lata
Autorzy listu podnoszą, że zapisy proponowane przez operatorów są niezgodne z prawem, stanowiącym, że „Warunki przyłączenia są ważne dwa lata od dnia ich doręczenia. W okresie ważności warunki przyłączenia stanowią warunkowe zobowiązanie przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej albo przesyłaniem lub dystrybucją ciepła do zawarcia umowy o przyłączenie odpowiednio do sieci elektroenergetycznej lub ciepłowniczej”.
Zdaniem organizacji, ograniczanie terminu ważności warunków przyłączenia do sieci stanowi nadużycie wobec obecnie obowiązujących regulacji. Z tego powodu apelują o usunięcie proponowanych zmian z procedowanych aktualnie nowych wersji dokumentów.
Jędrzej Stachura
Resorty klimatu i rolnictwa współpracują przy wsparciu agrowoltaiki