font_preload
PL / EN
Energia elektryczna Infrastruktura Lotniska 25 maja, 2015 godz. 7:24   
REDAKCJA

Wasiak: Terminal A lotniska Chopina gotowy do obsługi pasażerów

Lotnisko Chopina

Zakończyła się modernizacja Terminala A na warszawskim lotnisku Chopina, który dziś popołudniu uroczyście dla podróżnych otworzyła minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. – Powstał jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Obecnie, po przebudowie, jest on zintegrowany z nowszą częścią pod względem architektonicznym, technicznym i funkcjonalnym – powiedziała szefowa resortu. Inwestycję wsparły środki Programu Infrastruktura i Środowisko

– Dzięki inwestycji, a także szeregu innych już zrealizowanych, lotnisko ma szansę stać się jednym z ważniejszych portów lotniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Już dziś jest niezwykle istotnym adresem na lotniczej mapie Polski. W ubiegłym roku, w roku 80-lecia swojego istnienia, skorzystało z niego 10,6 mln pasażerów – podkreśliła minister Maria Wasiak i dodała, że przepustowości portu, w ciągu najbliższych 15 lat, może osiągnąć poziom ponad 20 mln osób rocznie.

Pasażerowie mają do dyspozycji 48 stanowisk check-in i 6 samoobsługowych (w przyszłości ich liczbę będzie można zwiększyć). W nowych halach odlotów i przylotów znajdują się m.in. kasy i biura linii lotniczych, stanowiska biur podróży. Terminal jest bezpośrednio połączony z podziemną stacją kolejową. Na 80 proc. powierzchni jego dachu, zamontowano panele słoneczne – przy idealnych warunkach pogodowych, elektrownia zaspokaja około 20 proc. dziennego zapotrzebowania terminala w energię elektryczną. Rocznie produkować będzie prawie 575 MWh energii.

Terminal

Ponownie czynny jest taras widokowy, dzięki windzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. W jego pobliżu znajduje się mała kawiarnia i sklep z pamiątkami. W nowej części pasażerowie mają do dyspozycji 15 nowych sklepów o łącznej powierzchni prawie 3 tys. metrów kwadratowych. Na 2,5 tys. metrach kwadratowych zaaranżowano 10 restauracji i barów.

Lotnisko Chopina
Źródło: Lotnisko Chopina

Modernizacja terminala kosztowała blisko 400 mln zł, z czego dotacja UE wyniosła 91 mln zł. Jest częścią większego przedsięwzięcia o wartości blisko 689,3 mln zł (unijne dofinansowanie ok. 146,5 mln zł) zakładającego także m.in. budowę dróg kołowania, przebudowę i modernizację drogi startowej.

***

Budowa i rozbudowa infrastruktury lotniskowej oraz związanej z kontrolą ruchu lotniczego od wielu lat jest jednym z priorytetów polskiego rządu. Prowadzone inwestycje miały na celu zwiększenie przepustowości portów lotniczych oraz tej związanej z przestrzenią powietrzną. Jednocześnie chodziło o zagwarantowanie największego możliwego bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych oraz zapewnienie zrównoważonego rozwoju transportu lotniczego.

Porty położone w sieci TEN-T (10 polskich portów lotniczych: w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Łodzi i Bydgoszczy) realizują inwestycje współfinansowane z Programu Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ), Programu Wspólnotowego TEN-T oraz 16 programów regionalnych (RPO).

Wartość nakładów poniesionych na realizację inwestycji na lotniskach należących do sieci TEN-T do 2015 r. to 5,8 mld zł, w tym łączna wartość środków przyznanych przez UE wynosi 2,3 mld zł (z czego 1,6 mld zł w ramach PO IiŚ, 700 mln zł z RPO. W nowej perspektywie finansowej inwestycje realizowane w ramach Transeuropejskiej Sieci Transportowej skoncentrują się na ochronie środowiska oraz zapewnieniu bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju