font_preload
PL / EN
Bezpieczeństwo 14 czerwca, 2016 godz. 13:40   
REDAKCJA

Waszczykowski: Polska jest blisko przezwyciężenia nierówności w NATO

Witold Waszczykowski

O bezpieczeństwie państw naszego regionu i konieczności wzmocnienia wojskowej obecności Sojuszu na wschodniej flance mówił minister Witold Waszczykowski otwierając dzisiaj Forum Militarne w Warszawie.

– Konflikty czy wojna nie leżą w interesie Sojuszu, ani naszego kraju – podkreślił szef MSZ. – Najważniejszym celem działań polskiej dyplomacji jest bezpieczeństwo. Wierzymy, że silny i gotowy do szybkiego reagowania sojusz obronny, jakim jest NATO, to gwarancja trwałości pokoju – zadeklarował minister Waszczykowski, wyrażając jednocześnie przekonanie o konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO. – Na miesiąc przed szczytem w Warszawie mogę potwierdzić, że jesteśmy na dobrej drodze, aby przezwyciężyć nierównoprawny status bezpieczeństwa „starych” i „nowych” państw członkowskich NATO ­– zapewnił minister.

– Jako odpowiedzialny i solidarny członek NATO, Polska nie zapomina o istocie znaczenia wymiaru południowego, czy też północnego Sojuszu – zwrócił uwagę szef polskiej dyplomacji. Minister Waszczykowski odniósł się w swoim wystąpieniu do zobowiązań podjętych w czasie Szczytu NATO w Walii w zakresie zwiększania wydatków i inwestycji obronnych. – Na Szczycie w Warszawie chcemy w sposób trwały odwrócić trend zmniejszania inwestowania we własne zdolności obronne przez europejskich sojuszników – powiedział minister Waszczykowski.

Forum Militarne, którego tematem przewodnim jest m.in. kwestia zabezpieczenia flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego, zostało zorganizowane przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych w celu wypracowania w gronie ekspertów rekomendacji na zbliżający się Szczyt NATO w Warszawie.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych