Współpraca polityczna i gospodarcza oraz sytuacja bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, jak również zbliżający się szczyt w ramach formatu Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny (tzw. 16+1) były głównymi tematami rozmowy ministra Witolda Waszczykowskiego z wiceprzewodniczącym Komitetu Krajowego Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chińskiej Republiki Ludowej Wang Jiarui w Warszawie.
– Cieszymy się z dynamicznego rozwoju stosunków bilateralnych – podkreślił minister Waszczykowski. – Problemem pozostaje deficyt handlowy po stronie polskiej. Chcielibyśmy zrównoważyć go poprzez poszerzenie dostępu do rynku chińskiego dla polskich produktów – dodał minister.
Szef MSZ wskazał, że Polska uczestniczy w realizacji flagowej chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku. – Polska, jako państwo zlokalizowane w sercu regionu Europy Środkowo-Wschodniej, na której terytorium przecinają się szlaki handlowe ze wschodu na zachód i z północy na południe, jest szczególnie zainteresowana gospodarczym sukcesem tego projektu – zaznaczył minister. Zaprosił ponadto doświadczone chińskie firmy do udziału w przetargach na rozbudowę polskiej infrastruktury drogowej, kolejowej, lotniczej i morskiej. – Liczymy, że obecność chińskich przedsiębiorstw przyczyni się do wzmocnienia konkurencji wśród potencjalnych wykonawców projektów infrastrukturalnych – podkreślił minister Waszczykowski.
Minister przypomniał także o polskich staraniach o uzyskanie mandatu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019 oraz zwrócił się o poparcie przez stronę chińską zabiegów miasta Łódź o organizację tzw. małej wystawy Expo w 2022 r., poświęconej tematowi rewitalizacji miast.
W ostatnim czasie w efekcie wymian wizyt najwyższego szczebla – Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chinach (listopad 2015 r.) i Przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga w Polsce (czerwiec 2016 r.), a także dzięki podniesienii stosunków polsko-chińskich do poziomu wszechstronnego partnerstwa strategicznego, widoczna jest intensyfikacja dwustronnych kontaktów. W listopadzie planowany jest szczyt premierów w ramach formatu 16+1 (Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny), który odbędzie się w Rydze.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagraniczych