Watykański sekretarz ds. Stosunków z państwami, arcybiskup Paul Richard Gallagher wygłosił w poniedziałek mowę do uczestników Konferencji Generalną Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. W imieniu Stolicy Apostolskiej wyraził on poparcie dla rozbrojenia jądrowego, bezpiecznego i pokojowego rozwoju oraz działania technologii jądrowych.
Arcybiskup Gallagher na konferencji MAEA w Wiedniu
– Szersze cele nierozprzestrzeniania broni jądrowej, rozbrojenie jądrowe i pokojowe wykorzystanie technologii jądrowych zależą od kluczowych strategii MAEA – powiedział arcybiskup Paul Richard Gallagher.
Dodał on, że nauka i technologie jądrowe mogą pomóc w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju. – Ich zastosowanie może promować integralny rozwój, wzmacniając w ten sposób nasze zarządzanie boskim stworzeniem – powiedział.
Arcybiskup Gallagher zauważył, że „projekty współpracy technicznej organizacji w dziedzinie zdrowia ludzi, wody i środowiska, zmian klimatu, bezpieczeństwa żywności i inteligentnego rolnictwa znacznie przyczyniły się do zmniejszenia ubóstwa i zdolności krajów do osiągnięcia celów rozwojowych”. – Środowisko naukowe, która poprzez interdyscyplinarny dialog jest w stanie zademonstrować kryzys naszej planety, jest również wezwane do zaoferowania przywództwa, które zapewni ogólne i szczegółowe rozwiązania zapewniające ochronę ekosystemów, zanim nowe formy władzy wynikające z modelu techniczno-gospodarczego spowodują nieodwracalną szkodę nie tylko dla środowiska, ale także dla naszych społeczeństw, demokracji, sprawiedliwości i wolności – mówił Gallagher.
Arcybiskup zaznaczył, że wszelkie wysiłki na rzecz postępu społecznego i promowania wspólnego dobra muszą opierać się na pragnieniu zapewnienia integralnego rozwoju wszystkich ludzi. – Osoba ludzka jest głównym przedmiotem rozwoju – powiedział, powołując się na Deklarację ONZ o prawie do rozwoju. Przywołał też papieża Benedykta XVI, który wyraził poparcie Stolicy Apostolskiej dla wykorzystania pokojowej i bezpiecznej technologii nuklearnej i podkreślił znaczenie ciągłego dialogu i współpracy między nauką a wiarą w „budowaniu kultury szacunku dla człowieka, jego godności i wolności, dla przyszłości naszej ludzkiej rodziny oraz dla długoterminowego zrównoważonego rozwoju naszej planety”. Wcześniej papież Franciszek ubolewał, że ogromnemu postępowi technologicznemu i naukowemu nie towarzyszy „rozwój ludzkiej odpowiedzialności, wartości i sumienia”.
Arcybiskup Gallagher potwierdził również wkład MAEA w stworzenie świata wolnego od broni nuklearnej poprzez różne umowy i protokoły. Wyrażając poparcie dla działań MAEA w odniesieniu do Iranu i Korei Północnej, Stolica Apostolska szczególnie wyraziła wdzięczność za wysiłki agencji w opracowaniu strategii dla programu działań w zakresie leczenia raka (PACT).
Vatican News/Michał Perzyński