28 sierpnia 2024 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła do Wojewody Pomorskiego wniosek o pozwolenie na rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Polska Elektrownia Jądrowa coraz bliżej
Prace przygotowawcze mają być przeprowadzone na obszarze ok. 300 ha w dwóch odsłonach, w tym najpierw na obszarze ok. 45 proc. tego terenu. Jednym z niezbędnych działań w miejscu przyszłej elektrowni będzie usunięcie roślinności poprzedzone działaniami minimalizującymi – w tym wykonaniem metaplantacji, montażem budek dla ptaków i nietoperzy. Działania te zostały zaplanowane zgodnie z warunkami określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla elektrowni jądrowej.
– Podzieliliśmy prace przygotowawcze na kilka etapów, w ten sposób zminimalizujemy potencjalne uciążliwości, które wiążą się z takimi działaniami. Mamy tu na względzie szczególnie lokalne społeczności gminy Choczewo i gmin ościennych – powiedział prezes PEJ Leszek Juchniewicz. Wniosek spółki dotyczy prac przygotowawczych, czyli m.in. prac geodezyjnych, czy też ogrodzenia terenu obszaru prac przygotowawczych.
Wraz z wnioskiem o pozwolenie na prace przygotowawcze spółka złożyła raport środowiskowy z ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, dotyczący pierwszego etapu planowanych prac przygotowawczych. PEJ spełniły tym samym warunek decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 19 września 2023 r. dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej na terenie gminy Choczewo. W raporcie będącym efektem współpracy PEJ z firmą Energopomiar Gliwice specjalizującą się w kompleksowych ekspertyzach dla inwestycji energetycznych przenalizowano oddziaływanie prac przygotowawczych na środowisko. Analogicznie, odrębne raporty z ponownej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko powstaną dla kolejnych etapów prac związanych z budową elektrowni jądrowej.
Do czasu rozpoczęcia właściwych prac budowlanych PEJ planują uzyskanie m.in. zezwolenia na budowę (wydaje je Państwowa Agencja Atomistyki) i pozwolenia na budowę (wydaje je Wojewoda Pomorski).
Informacje o rozpoczęciu procedury skomentował na konferencji prasowej Donald Tusk – „Mogę potwierdzić, że właśnie ruszają prace przygotowawcze, jeśli chodzi o budowę elektrowni jądrowej. Te prace rozpoczynają się od prac infrastrukturalnych, minister (Dariusz) Klimczak zaraportował, że te prace właśnie ruszają – powiedział Tusk.
Źródło: Polskie Elektrownie Jądrowe
AKTUALIZACJA: 28 sierpnia 2024 roku, godz. 15:30 – komentarz Donalda Tuska
Andrzejewska/Marszałkowski: Społeczna saga budowy atomu na Pomorzu