Prezes ICGP: Trzeba się liczyć z obniżeniem temperatury w mieszkaniach

25 lipca 2022, 16:00 Ciepłownictwo

– Niestety trzeba się liczyć z obniżaniem temperatur w mieszkaniach – powiedział prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak w rozmowie z RMF FM.

fot. Piotr Stępiński/BiznesAlert.pl

Prezes ICGP o sytuacji ciepłownictwa w Polsce

Prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (ICGP) odniósł się do aktualnej sytuacji energetycznej w Polsce. – Pierwszy raz od 30 lat spotykamy się z kryzysem ciepłownictwa. I ten problem będzie do końca kwietnia 2023 roku – powiedział Jacek Szymczak i dodał: – Myśmy nie zawalili, już w marcu przewidywaliśmy, że będą problemy w dostawie gazu i węgla. Postulowaliśmy i dalej postulujemy, aby rząd pomagał przedsiębiorstwom w zakupie tak drogich paliw.

– Robimy wszystko, żeby ciepła nie zabrakło. Ale jest duży problem z dostawą węgla i jego cenami – wzrosły od 250 procent do 600 procent – powiedział Szymczak, komentując ceny węgla w Polsce.

– Jest hierarchia obniżania dostaw ciepła i na pewno nie będziemy tego robić w szkołach, przedszkolach, szpitalach. Budynki, gdzie najmniej jest narażone zdrowie i życie ludzi mogą być odcinane od stałych źródeł ciepła – podkreślił prezes ICGP. Jak zaznaczył Szymczak, temperatury w mieszkaniach mogą być obniżane. – Może się zdarzyć w małych przedsiębiorstwach ciepłowniczych, że mogą nie dotrzymać standardów, więc temperatury w domach mogą być niższe – wyjaśnia.

Opracowała Maria Andrzejewska 

Projekt wsparcia dla ogrzewających peletem i olejem ma trafić do Sejmu jesienią