AlertWszystko

Węgiel jest nadal zbyt tani, by Europa z niego zrezygnowała

(Breugel/Wojciech Jakóbik)

Producenci energii elektrycznej w USA odchodzą od węgla, jako surowca energetycznego, na rzecz gazu. W Europie czarny surowiec jest nadal bardziej atrakcyjny, bo jego cena jest nadal niższa. Kiedy to się zmieni? Analizuje think tank Breugel.

W latach 2009-2014 USA zmniejszyły emisję CO2 o podobną ilość, co Unia Europejska, pomimo faktu, że ich polityka klimatyczna była słaba. Powodem było przejście producentów energii z węgla na gaz, możliwe dzięki rewolucji łupkowej obniżającej cenę tego surowca. Cena wyprodukowania jednej tony CO2 z węgla była w Europie zbyt niska, by inwestorzy przestawili się na gaz, a w rezultacie nie doszło do podobnego zwrotu.

Think tank prezentuje tabelę, na której widać jak cena uprawnień do emisji CO2 w Europie wpływa na wybór paliwa przez inwestorów. Porównano w niej także ceny, przy których dane paliwo jest bardziej opłacalne bez uwzględnienia systemu handlu emisjami (ETS).

Źródło: Breugel
Źródło: Breugel

Według Breugla systematyczne usuwanie z puli uprawnień do emisji określonej ich liczby doprowadzi w końcu do sytuacji, w której gaz będzie się opłacał bardziej od węgla. – Uważamy, że wiarygodność ETS powinna zostać wzmocniona – czytamy na stronach think tanku.

Eksperci ośrodka uważają, że chociaż ceny gazu ziemnego w Unii Europejskiej spadły w ostatnich dwóch latach o 45 procent, ceny węgla spadły w tym samym czasie o 30 procent. Oznacza to, że dla wyparcia węgla przez gaz w wytwórstwie energii w Unii Europejskiej, albo gaz stanieje o kolejne 30 procent, albo cena emisji CO2 wzrośnie od 10 do 30 euro za tonę.

Oznacza to, że – pod warunkiem, że chcą porzucić węgiel – Europejczycy muszą zintensyfikować politykę klimatyczną, albo zwiększyć ilość gazu na rynku przez większy import, obniżyć jego cenę poprzez dywersyfikację lub zwiększyć własne wydobycie tego surowca.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X