Triumf węgla zależy od tego, czy Chiny upadną

29 lipca 2022, 07:00 Alert

Globalne zapotrzebowanie na węgiel będzie w 2022 roku najwyższe od prawie dekady przez kryzys energetyczny pod warunkiem odrodzenia gospodarki chińskiej, której grozi upadek.

Węgiel. Fot. Flickr
Węgiel. Fot. Flickr

Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje rekordowe zużycie węgla na świecie sięgające w 2022 roku 8 mld ton pod warunkiem odbudowy gospodarki chińskiej w drugiej połowie roku. Byłby to rekord osiągnięty ostatnio w 2013 roku, z kolei w 2023 roku zapotrzebowanie ma być najwyższe w historii.

Zużycie węgla wzrosło w 2021 roku o 6 procent dzięki odbiciu gospodarczemu po pandemii koronawirusa. W tym roku winduje je kryzys energetyczny podsycany przez Gazprom, który ogranicza podaż gazu, a przez to podnosi ceny gazu do rekordów zwiększających atrakcyjność węgla na całym świecie. MAE przewiduje wzrost zapotrzebowania na węgiel w Unii Europejskiej o 7 procent bo będzie zastępował gaz w rekordowych cenach.

Jednakże prognoza MAE zależy od kondycji Chin, które zanotowały w pierwszej połowie 2022 roku spadek zapotrzebowania na węgiel o trzy procent ze względu na ograniczenia pandemiczne oraz możliwe spowolnienie gospodarcze. Agencja zakłada, że Państwo Środka zwiększy zapotrzebowanie w drugiej połowie, ale jeżeli czeka je kryzys gospodarczy, to te szacunki się nie sprawdzą.

Reuters/Wojciech Jakóbik

Rada UE przyjęła rozporządzenie SoS