AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Koronawirus na razie nie wpływa na wydobycie węgla w Rosji

Według danych wydobycia węgla w Rosji, negatywny trend związany z pandemią koronawirusa na razie nie został odnotowany.

Informacje z początku marca, do których dotarł Kommiersant pokazują, że dostawy węgla z regionu wydobywczego Kuzbass nie uległy redukcji. Większość kontraktów jest w formule długoterminowej, a klienci nie wprowadzili ograniczeń w jego odbiorze.

Sytuacja może jednak ulec zmianie w związku z taniejącym gazem ziemnym oraz ropą naftową, które mogą wyprzeć węgiel z produkcji energii.

Według danych z pierwszego marca, magazyny węgla utrzymywały zapasy na poziomie 22,6 mln ton, co oznacza wzrost o 9,2 procent w stosunku do marca ubiegłego roku. Jednak w porównaniu do 23,6 mln ton w styczniu i 23 mln ton w lutym, został odnotowany systematyczny spadek.

Eksport węgla na rynek dalekowschodni wyniósł 4,1 mln. ton w lutym, czyli 258 tys. ton mniej niż przed rokiem, jednak o 300 tys. więcej niż w styczniu. Rosyjski eksport węgla wzrósł ze względu na powodzie w Australii i zmniejszoną podaż w Stanach Zjednoczonych. Zmniejszenie wydobycia węgla w Chinach z powodu pandemii koronawirusa również spowodowało niedobór surowca na rynku.

Według szacunków Argus, światowy popyt na węgiel spadnie w najbliższych miesiącach ze względu na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej zarówno w Europie, jak i w Azji. Ponadto gwałtowne obniżenie cen ropy doprowadzi do spadku cen gazu w Europie i Azji w ramach kontraktów długoterminowych, co znacznie osłabi pozycję węgla w rywalizacji międzypaliwowej. Teraz ceny spot gazu w Europie spadły już poniżej 85 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Spadek importu węgla został odnotowany między innymi w Polsce, o czym dla BiznesAlert.pl pisała Karolina Baca-Pogorzelska.

Kommiersant/Argus/ Mariusz Marszałkowski

Baca-Pogorzelska: Mniej węgla na Zachodzie, więcej globalnie


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X