Kuzbasskaja Topliwnaja Kompania, jeden z największych rosyjskich eksporterów węgla, rozpoczął na początku sierpnia eksport węgla do Polski przez terytorium Litwy. Do końca tego roku wielkość transportu węgla przez ten kraj, Kaliningrad do Polski ma sięgnąć 250 tys. ton węgla.
Usługi transportowe dla rosyjskiej spółki świadczy litewska firma kolejowa Lietuvos geležinkeliai. Węgiel transportowany jest przez Litwę, rosyjski Kaliningrad, trafiając do stacji w miejscowości Chruściel w województwie Warmińsko – Mazurskim.- Zgodnie z harmonogramem, przeprowadzono już dwa transporty na zlecenie rosyjskiej spółki. Rysuje się szersza perspektywa na regularne transporty węgla, sięgające do 250 tys. ton węgla przed końcem tego roku – podkreśliła rzeczniczka litewskich kolei Rima Terminaite.
Rosyjska spółka, Kuzbasskaja Topliwnaja Kompania jak dotychczas transportowała do Europy węgiel przez Białoruś. Rozważny jest także przesył surowca drogą morską za pośrednictwem portu w Petersburgu.Rosyjska spółka obecna jest na rynku od 16 lat. W tym okresie wydobyła ona 94 mln ton węgla. Tylko w tym roku eksploatacja ma sięgnąć 16,5 mln ton.Podczas swoich 16 lat działalności, firma paliwowa Kuzbass wydobył ponad 94 mln ton węgla, w tym ponad 16,5 mln ton w tym roku.
Ministerstwo Energii chce ograniczyć import węgla
Pod koniec lipca Ministerstwo energii poinformowało, że pracuje nad regulacjami, które pozwolą na zrównanie szans polskiego węgla względem importowanego.-W regulacjach nad którymi pracujemy chodzi o zrównanie szans między producentami polskiego węgla, a firmami wydobywającymi surowiec z poza Unii Europejskiej, gdzie nie są stosowane regulację dotyczące obostrzeń klimatycznych – zaznaczył pod koniec lipca w Sejmie Jacek Srokowski z ministerstwa energii.
Do Polski importowany jest głównie węgiel z Rosji
Od 2004 r. kiedy import sięgnął 2,4 tony węgla zarówno energetycznego jak i koksowego z roku na rok zakup węgla z zagranicy zwiększał się. W 2011 r. osiągnął najwyższy poziom, wysokości 15 mln ton węgla. W kolejnych latach import węgla do Polski malał. W zeszłym roku import spadł do 8, 2 mln ton.W 2015 roku do Polski najwięcej węgla sprowadzono z Rosji w wysokości 5 mln, a także 1,6 mln z Australii, 0,7 mln z Czech, 0,5 mln z USA oraz z 0,3 mln Kolumbii. W porównaniu do 2014 r. u ubiegłym roku odnotowano istotny spadek import węgla z Rosji w wysokości 1,6 mln ton. Podobną tendencje odnotowano w przypadku importu surowca Czech.
– Dane za 5 pierwszych miesięcy tego roku pokazują, że rośnie import węgla energetycznego. W 2015 roku zaimportowano 1,7 mln ton węgla, w ciągi niespełna pół roku import wynosi 2,3 mln węgla. Spada zaś import węgla koksowego. W tym roku podobnie jak w zeszłym główne kierunki importowe to Rosja, Czechy Australia, USA czy Kolumbia.
Baltic Course/Bartłomiej Sawicki