AlertEnergetykaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

Wydobycie węgla w USA spada pomimo obietnic Trumpa

Węgiel. Fot. Węglokoks

Węgiel. Fot. Węglokoks

Prezydent USA Donald Trump obiecywał cztery lata temu, że uratuje przemysł węglowy w USA. Tymczasem Stany Zjednoczone zamykają elektrownie węglowe w rekordowo szybkim tempie.

Rozkwitający przemysł?

Jeśli ta tendencja się utrzyma, za kadencji Trumpa moce węglowe zmniejszą się bardziej niż podczas drugiej kadencji Obamy. Prezydent Trump wielokrotnie deklarował pomoc „rozkwitającemu” przemysłowi. Mimo to w ubiegłym roku wiele amerykańskich elektrowni węglowych zostało zamkniętych w błyskawicznym tempie.

Wynika to ze statystyk amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej, która wykazała, że ​​firmy energetyczne przekształciły lub wycofały około 15,1 GW mocy węglowych w 2019 roku. To mniej więcej tyle, by zaspokoić zapotrzebowanie dla 15 milionów gospodarstw domowych.

Spadek ten jest odzwierciedleniem trendu obserwowanego w ostatnim dziesięcioleciu. Energetyka węglowa została zastąpiona przez tańszy i czysty gaz ziemny. Energia słoneczna i wiatrowa również zmniejszyły udział węgla, który jest głównym czynnikiem powodującym emisję gazów cieplarnianych i globalnego ocieplenia.

Niespełnione obietnice

Wygląda na to, że Donald Trump nie zamierza spełnić obietnicy złożonej swoim wyborcom. Wśród nich są górnicy z Zachodniej Wirginii i Wyoming, którzy zostali szczególnie dotknięci faworyzowaniem gazu ziemnego i OZE.

Takie działanie może być jednak uzasadnione. – Odchodzenie od energetyki węglowej w USA ma wpływ na zmiany klimatu. Emisje CO2 w USA spadły o 2,1 procent w 2019 roku, a wydobycie węgla o 18 procent, do najniższego poziomu od 1975 roku – informuje grupa badawcza Rhodium Group.

The Independent/Jędrzej Stachura

https://biznesalert.pl/trump-wiatraki-farmy-wiatrowe-emisja-gazy-cieplarniane-energetyka-klimat-srodowisko/


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X