Na Ukrainę ruszyła pierwsza dostawa amerykańskiego węgla

22 sierpnia 2017, 10:30 Alert
Dostawy węgla na Ukrainę z USA
Pierwsza dostawa amerykańskiego węgla na Ukrainę (fot. usa.mfa.gov.ua)

Z portu w amerykańskim Baltimore wyruszył pierwszy transport węgla, który firma XCoal dostarczy ukraińskiej spółce Centrenergo – poinformowała ukraińska ambasada w USA.

W uroczystości wziął udział ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Wałeryj Czałyj oraz wiceszef amerykańskiego Departamentu Energetyki Israel Hernandez. Statek ma dotrzeć na Ukrainę we wrześniu.

“Amerykański węgiel to bezpieczne i pewne źródło energii dla spółki Centrenergo i jej klientów. Zamówienie wesprze gospodarki naszych państw, zapewniając pracę w branży węglowej i transportowej” – napisał w oświadczeniu Rick Perry, szef amerykańskiego Departamentu Energii.

Jak informował wcześniej Kijów, umowa z XCoal dotyczy dostawy 700 tys. ton węgla. Całość zamówienia ma zostać zrealizowana do końca tego roku.

Władze w Kijowie starają się zastąpić węgiel ze wschodu kraju surowcem ze Stanów Zjednoczonych, Australii i RPA. Po rosyjskiej agresji w Donbasie 90 procent z ok. 150 kopalni znajduje się na terenach będących pod kontrolą sił rosyjskich.

Rosja: to inny węgiel niż nasz

Transakcję między Centrenergo i XCoal skomentowała także Rosja. Według tamtejszego resortu energetyki dostawy amerykańskiego węgla na Ukrainę nie wpłyną na eksport rosyjskiego surowca nad Dniepr. Zdaniem wiceszefa resortu Anatolija Janowskiego USA dostarczą węgiel energetyczny, podczas gdy Rosjanie realizują dostawy węgla koksującego. Zwrócił jednocześnie uwagę, że obecnie brak jest ograniczeń w dostawach rosyjskiego węgla na Ukrainę, a ich roczny wolumen wynosi 10 mln ton.

Jego zdaniem Kijów musi zastąpić dostawy z Donbasu surowcem z innych państw.

Więcej na ten dostaw amerykańskiego węgla na Ukrainę pisał Piotr Stępiński.

AKTUALIZACJA 22.08.2017 godz. 17.25 (Dodany komentarz strony rosyjskiej)

BiznesAlert.pl/M. Wapiński