(Bloomberg/Reuters/Portfolio.hu/TASS/Teresa Wójcik/Wojciech Jakóbik)
Parlament w Budapeszcie uchwalił ustawę, która przyspieszy budowę węgierskiego odcinka South Stream. Jak podają dziennikarze agencji Bloomberg oraz portalu Portfolio.Hu, deputowani w głosowaniu przyjęli poprawkę do ustawy budowlanej, która pozwala rozpocząć budowę rury przy ominięciu prawa energetycznego Unii Europejskiej. Poprawkę rekomendował premier Wiktor Orbán, za jej przyjęciem głosowało 132 deputowanych, przeciwko – 35.
TASS podkreślił, że w ten sposób Węgry udzieliły bezwarunkowego poparcia rosyjskiemu programowi South Stream, mimo że jesienią ubiegłego roku, Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie antymonopolowe wobec tego projektu, sprzecznego z trzecim pakietem energetycznym UE.
Wczoraj na konferencji prasowej Komisja Europejska zakomunikowała, że jest w kontakcie z władzami węgierskimi, aby uzyskać wyjaśnienia w tej sprawie.
Ustawa dotyczy możliwości budowy rury przez firmę, która nie jest jej operatorem. Zgodnie z unijnym prawem musi nim być niezależna firma z Węgier. Dzięki nowej ustawie, węgierski odcinek South Stream będzie mógł zostać zbudowany przez Gazprom, który stanie się wtedy właścicielem infrastruktury, pomimo znajdowania się jej pod jurysdykcją unijnego prawa antymonopolowego. Takie rozwiązanie wyłącza rurę spod kurateli Komisji Europejskiej.
Podobny manewr przeprowadziła w marcu Bułgaria, która w legislacji uznała South Stream za interkonektor i połączenie podmorskie, wyłączone spod jurysdykcji KE. W odpowiedzi Bruksela zagroziła karami, domagając się zamrożenia projektu. Sofia podporządkowała się.