Węgierski regulator zgodził się, by Rosatom bez przetargu zbudował dwa nowe reaktory w Elektrowni Paks

29 sierpnia 2022, 12:30 Alert

Rosyjski Rosatom zbuduje dwa nowe reaktory w węgierskiej elektrowni jądrowej Paks. Jest to element współpracy na podstawie umowy między państwami z 2014 roku.

węgry Budapeszt, parlament węgierski. Źródło Flickr
Budapeszt, parlament węgierski. Źródło: Flickr

Nowe reaktory od Rosatomu

Węgierska elektrownia jądrowa Paks ma zyskać dwa nowe reaktory. Wykonawcą tego projektu jest rosyjski koncern energetyczny Rosatom, z którym Węgrzy współpracują na podstawie umowy podpisanej w 2014 roku.

Rosatom zyskał nową inwestycję bez przetargu. O decyzji poinformował Węgierski Urząd Energetyki Jądrowej, który podał w komunikacie, że oczekuje na kolejne licencje. Nowe reaktory elektrowni Paks mają mieć moc 1,2 gigawata. W Paks działają już cztery rosyjskie reaktory VVER 400 o mocy 2000 megawatów. Minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto podkreślił, że rozbudowa elektrowni ma służyć Węgrom i jest atutem dla obecnych oraz przyszłych inwestorów. Dodatkowo węgierska energia jądrowa, w której udział ma Rosja, nie będzie podlegać sankcjom.

Relacje polsko-węgierskie

Były marszałek sejmu i poseł Marek Kuchciński odniósł się podczas przemówienia w Krasiczynie, do stosunków Węgier i Rosji. Polityk zaznaczył, że inne podejście do inwazji Rosji na Ukrainie, nie rzutuje na dalszą współprace obu państw. – Inny stosunek wobec Rosji czy wobec wojny na Ukrainie, nie przesłania perspektywicznej współpracy, która od setek lat między Polską a Węgrami miała miejsce – powiedział Kuchciński.

Premier Węgier Victor Orban, skomentował natomiast wojnę w Ukrainie podczas jednego z wystąpień. Orban powiedział wtedy, że potrzebna jest nowa strategia wobec całej sytuacji, bo sankcje nałożone na Rosje nie przynoszą oczekiwanych efektów. – Wojna w Ukrainie wstrząsnęła polsko-węgierską współpracą – dodał premier Węgier.

Z przedstawicielami polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, spotkał się węgierski reprezentant premiera Victor Orbana, Balázs Orbán. Spotkanie miało miejsce 26 sierpnia, z okazji świętowania przyjaźni polsko-węgierskiej. Co roku, przed rocznicą rozpoczęcia II Wojny Światowej, obchodzone są uroczystości upamiętniające długotrwałą współpracę obu państw.

Reuters/Onet/Maria Andrzejewska

Węgry nie chcą nowych sankcji wobec Rosji