Węgierski MOL chce osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku

27 marca 2024, 12:00 Alert

Grupa MOL aktualizuje swoją długoterminową strategię z 2016 roku. Od teraz firma kieruje się w stronę osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku poprzez inteligentną transformację. Ich celem jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju oraz dalsze wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw za pomocą innowacyjnych technologii. W ramach tego planu firma będzie kontynuować wzmacnianie swoich rafinerii, inwestując 150 mln USD w poprawę ich wydajności i elastyczności przetwarzania ropy naftowej.

Fot. Wikimedia Commons

W sektorze wydobywczym (Upstream) oprócz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, skupiają się na projektach o charakterze ekologicznym. Dział detaliczny (usługi konsumenckie) planuje osiągnięcie do 2030 roku wyniku EBITDA na poziomie 1 mld USD rocznie, kontynuując także modernizację swoich stacji paliw i rozbudowę sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Grupa MOL widzi potencjał w zarządzaniu odpadami, który może przynieść sektorom naftowemu, chemicznemu i energetycznemu w regionie około 1,5 mln ton surowca rocznie począwszy od 2030 roku. W ciągu następnych dziesięciu lat planują przeznaczyć 4 mld USD na zielone inwestycje, zwiększając konkurencyjność regionu poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

13 marca 2024 roku Grupa MOL zrewidowała swoją długoterminową strategię SHAPE TOMORROW zobowiązując się do uczynienia regionu bardziej zielonym, samowystarczalnym i konkurencyjnym. Poprzez inteligentną transformację opartą na rozwiązaniach przyszłości firma planuje inwestować w wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw w regionie, przetwarzanie odpadów oraz innowacyjne technologie transportowe. Priorytetem będzie rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak zielony wodór, biometan i energia geotermalna. Do roku 2030 Grupa MOL zamierza przeznaczyć ponad 4 miliardy USD na ekologiczne inwestycje, dążąc do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

– Nie wierzymy w dogmatyczne podejście, szukamy inteligentnych rozwiązań. Idziemy naprzód w trzeźwy, pragmatyczny sposób, umożliwiając zieloną transformację energetyczną, a jednocześnie bezkompromisowo gwarantując bezpieczeństwo dostaw energii, konkurencyjność naszej firmy i tworzenie wartości dla naszych akcjonariuszy – powiedział Zsolt Hernádi, Prezes i CEO Grupy MOL.

– Oznacza to, że oprócz tradycyjnej działalności biznesowej, będziemy wykorzystywać zieloną energię, aby uczynić naszą firmę, a tym samym cały region Europy Środkowej, bardziej zrównoważonym, samowystarczalnym i konkurencyjnym. Tworzymy wartość z odpadów, uruchamiamy gospodarkę o obiegu zamkniętym i kontynuujemy wzmacnianie bezpieczeństwo dostaw – dodał.

Firma priorytetowo traktuje zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i realizację stabilnej, zielonej transformacji jako główne cele swojej zaktualizowanej strategii. W tym kontekście planuje zwiększyć inwestycje w zielone technologie, przeznaczając ponad 4 mld USD na ten cel do 2030 roku.

W obszarze działalności związanej z rafinerią i petrochemią (Downstream) firma koncentruje się na wzmocnieniu swojej pozycji na rynku europejskim, jednocześnie adaptując się do zmieniających się potrzeb transportu i gospodarki. Skupia się na produkcji paliw odnawialnych, takich jak biometan i zielony wodór, oraz zwiększa wykorzystanie biokomponentów i odpadów w produkcji, aby zredukować uzależnienie od paliw kopalnych. Planuje także znaczące inwestycje w integrację odpadów, recykling i inwestycje chemiczne.

W celu zwiększenia elastyczności rafinacji i poprawy bezpieczeństwa dostaw w regionie firma planuje także zwiększyć inwestycje w efektywność energetyczną i redukcję emisji gazów cieplarnianych.

W segmencie wydobycia (Upstream) firma kontynuuje produkcję węglowodorów na dotychczasowym poziomie i równocześnie inwestuje w projekty neutralne pod względem emisji, takie jak poszukiwania geotermalne i projekty magazynowania dwutlenku węgla. Wspiera także współpracę transgraniczną i dywersyfikację międzynarodowego portfolio.

Firma MOL stawia sobie ambitne cele na kolejną dekadę. Planuje osiągnięcie rocznego wyniku EBITDA na poziomie 1 mld USD do 2030 roku poprzez rozwój i optymalizację sieci stacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Ich strategia obejmuje zwiększenie udziału produktów pozapaliwowych w transakcjach docierając do 65% w 2025 roku i 85% w 2030 roku, oraz zdobycie 10 milionów użytkowników aplikacji MOL Move w regionie. Ponadto firma będzie kontynuować przekształcanie stacji paliw poprzez poszerzanie oferty gastronomicznej oraz rozwój rozwiązań dla transportu, ładowania pojazdów elektrycznych i przygotowanie do rozwoju pojazdów na wodór.

MOL koncentruje się także na zarządzaniu odpadami traktując je jako cenny surowiec i źródło energii. Planuje zwiększenie wskaźników recyklingu do 65% do 2035 roku i ograniczenie składowania odpadów do 10%. Ta strategia może przynieść sektorom naftowemu, chemicznemu i energetycznemu w regionie 1,5 mln ton surowca rocznie od 2030 roku.

Ze względu na dekarbonizację segmentu rafineryjno-petrochemicznego firma będzie rocznie zużywać około 2500 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Buduje własne portfolio OZE z zieloną fabryką wodoru w Százhalombacie, której zasilanie będzie pochodzić głównie z energii słonecznej. Rozważane są inne źródła odnawialne i rozwiązania magazynowania.

MOL / Mateusz Gibała

Węgierski MOL aktualizuje strategię i zapowiada większe środki na zielone inwestycje