Węgierski MOL aktualizuje strategię i zapowiada większe środki na zielone inwestycje

14 marca 2024, 15:00 Alert

Węgierska Grupa MOL zakłada w zaktualizowanej strategii, że do 2030 roku jej wydatki na zielone inwestycje wyniosą 4 miliardów dolarów – podała spółka. Grupa deklaruje osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku i zwiększy środki na odnawialne paliwa, zielony wodór, biometan i energię geotermalną.

fot. WIkimedia Commons

MOL podaje, że chce dalej wzmacniać swoje rafinerie, przeznaczając 150 mln dolarów na poprawę ich wydajności oraz kontynuując inwestycje w dalsze wzmacnianie ich elastyczności w zakresie przetwarzania ropy naftowej. Grupa poinformowała, że aby odejść od paliw kopalnych do 2030 roku zainwestuje miliard dolarów w integrację odpadów, recykling i inwestycje chemiczne na średnią skalę.

Sektor wydobywczy (upstream), obok bezpieczeństwa dostaw, ma koncentrować się na zielonych projektach. Grupa planuje utrzymać produkcję na średnim poziomie co najmniej 90 tysięcy baryłek ekwiwalentu ropy dziennie przez kolejne 5 lat. Będzie też dalej dywersyfikować swoje międzynarodowe portfolio i nawiązywać strategiczne partnerstwa.

Dział detaliczny (usług konsumenckich) do 2030 roku ma osiągnąć wynik EBITDA w wysokości jednego miliarda dolarów rocznie, co – jak podano – będzie wymagało dalszego rozwoju i optymalizacji sieci stacji na istniejących i potencjalnych nowych rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej. Firma będzie też kontynuować przekształcanie swoich stacji paliw i rozbudowę sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Ponadto, firma chce zwiększyć wskaźniki recyklingu do 65 procent do 2035 roku, jednocześnie ograniczając składowanie odpadów do 10 procent. Spółka podaje, że zarządzanie odpadami może potencjalnie zapewnić sektorowi naftowemu, chemicznemu i energetycznemu w regionie 1,5 mln ton surowca rocznie począwszy od 2030 roku.

Do 2030 roku MOL ze względu na dekarbonizację segmentu rafineryjno-petrochemicznego planuje zużywać rocznie około 2500 GWh energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, firma buduje więc własne portfolio OZE. Spółka podała, że fabryka zielonego wodoru w Százhalombacie również będzie zasilana energią odnawialną. Według założeń, większość produkcji pochodzić będzie z wykorzystania energii słonecznej. Grupa rozważa też dodatkowe źródła odnawialne i rozwiązania w zakresie magazynowania.

– W 2016 roku jako jedni z pierwszych w branży naftowo-gazowej ogłosiliśmy, że będziemy dywersyfikować działalność, odchodząc od paliw kopalnych i stopniowo rozwijając się w branży petrochemicznej oraz usługach konsumenckich. Od ośmiu lat podążamy w tym samym kierunku, ale musimy wziąć pod uwagę, że ostatnie lata przyniosły radykalne wyzwania i zmiany w branży energetycznej. Nadszedł czas, aby ponownie zaktualizować naszą strategię, ponieważ cele zrównoważonego rozwoju stały się bardziej ambitne, a popyt na paliwa kopalne pozostaje silny – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Zsolt Hernádi, prezes grupy MOL.

– Oznacza to, że oprócz tradycyjnej działalności biznesowej, będziemy wykorzystywać zieloną energię, aby uczynić naszą firmę, a tym samym cały region Europy Środkowej, bardziej zrównoważonym, samowystarczalnym i konkurencyjnym. Tworzymy wartość z odpadów, uruchamiamy gospodarkę o obiegu zamkniętym i kontynuujemy wzmacnianie bezpieczeństwo dostaw – dodał.

MOL / Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Fedorska: W co gra węgierski MOL na ukraińskim rynku paliw?