AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Węgrzy dalej nie popierają embargo unijnego a Rosja ogranicza dostawy gazu bez niego

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

Węgry i Rosja. Źródło: Freepik

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto poinformował, że jego kraj nie poprze embargo unijnego na dostawy gazu z Rosji za atak na Ukrainę. Rosjanie sami ograniczają dostawy gazu do Europy bez embargo.

– Nie poprzemy sankcji na dostawy gazu i ropy rosyjskiej. Dostawy gazu na Węgry są realizowane bez przeszkód – powiedział na spotkaniu prasowym cytowanym przez TASS. Austria, Niemcy i Węgry nadal opowiadają się przeciwko takim restrykcjom.

Unia Europejska ma przyjąć szósty pakiet sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę po tym jak ruszyła nowa ofensywa na wschodzie tego kraju. Wysoki przedstawiciel do spraw zagranicznych i bezpieczeństwa Josep Borrell przyznał, że prędzej czy później będzie konieczne wprowadzenie embargo unijnego na surowce rosyjskie. Domaga się tego Ukraina oraz rosnące grono państw unijnych, w tym Polska.

Tymczasem Rosjanie grożą przerwą dostaw gazu w razie braku płatności w nowym systemie zarządzonym dekretem prezydenta Władimira Putina uwzględniającym przewalutowanie na ruble. Gazprom nie rezerwuje nadal przepustowości miesięcznej Gazociągu Jamalskiego do Niemiec oraz wykorzystuje jedną trzecią przepustowości połączenia gazowego Wielkie Kapuszany-Użhorod na granicy słowacko-ukraińskiej.

Oznacza to, że Rosjanie nie realizują dodatkowych dostaw poza tymi ze zobowiązań kontraktowych. Są oskarżani o celowe ograniczenie podaży na rynku, a Komisja Europejska rozpoczęła już drugie śledztwo antymonopolowe w tej sprawie.

Kommiersant/TASS/Wojciech Jakóbik

Marszałkowski: Embargo na ropę rosyjską będzie niczym uderzenie jądrowe


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X